Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji…
2019-10-21, 10:21 Autor: Marek Świercz

Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa

Aleksandra Magiera o dopłatach bezpośrednich i odszkodowaniach suszowych
Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
– Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił uwagę dyrektorów oddziałów agencji na opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków o dotacje inwestycyjne. Tu w grę wchodziły przede wszystkim dotacje do zakupu maszyn rolniczych i rzeczywiście rozpatrywanie ich przez dwa lata było niedopuszczalne. O ile wiem, jest dyspozycja, by wszystkie te zaległe sprawy rozpatrzyć do końca listopada – powiedziała w rozmowie „W cztery oczy” Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pytana o sprawę tak zwanych „taśm Ardanowskiego”.
Ta sprawa często poruszana była w kampanii wyborczej. Niektórzy politycy opozycji zarzucali także agencjom rolnym, że nie radzą sobie z wypłatą dopłat bezpośrednich. Nasz gość stanowczo temu zaprzeczył.

– 16 października już po raz czwarty agencja rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. W naszym województwie te zaliczki trafią do 22,5 tysiąca gospodarstw. Mamy czas do końca listopada, w skali kraju mamy na to 15 miliardów złotych, przyznano już 6 miliardów złotych – mówiła Magiera. – Rolnik otrzyma 70 procent z danego schematu pomocowego, o który się ubiega. W tym, to nowość, rolnicy otrzymają także zaliczki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

O jakich kwotach mówimy? Po dodaniu różnych elementów składowych rolnik może otrzymać do hektara dopłatę w wysokości 973 złotych.
Naszego gościa pytaliśmy także o wypłatę odszkodowań za straty spowodowane suszą. To też był temat poruszany w kampanii wyborczej. Jak wyjaśnia Magiera, szacowanie szkód wymagało przestrzegania określonych procedur, ale wypłata odszkodowań już ruszyła. Na Opolszczyźnie do ARiMR złożono już około 1800 wniosków, agencja wydała około 500 decyzji i na konta poszkodowanych rolników przelała 5 mln zł. Dodatkowe 850 tys. zł wypłacono rolnikom w ramach pomocy de minimis, która należy się tym gospodarzom, u których straty były niższe niż 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej.

– Suszę mamy ostatnio co roku. Tym razem była wyjątkowo dotkliwa i oceniamy, że wniosków może być dwa a nawet trzy razy więcej niż przed rokiem, myślę, że co najmniej 4 tysiące – mówi Magiera. – Minister rolnictwa poszedł rolnikom na rękę i przedłużył termin składania wniosków do 19 listopada. Ponieważ agencja musi się trzymać zaplanowanych na dany rok kwot, część poszkodowanych otrzyma zapewne odszkodowania w przyszłym roku.
Krzysztof Pieroń o tym, jak pracę ARiMR postrzegają rolnicy
Krzysztof Pieroń, polityk PSL a zarazem zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opolskim urzędzie marszałkowskim
– Bardzo krytycznie oceniamy pracę agencji rolnych o tak zwane „taśmy Ardanowskiego” pokazały, że jest jeszcze gorzej, niż myśleliśmy. Ale nie może być inaczej, skoro dokonuje się tak głębokich zmian kadrowych i usuwa z agencji pracowników merytorycznych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Na Opolszczyźnie wymieniono nie tylko dyrekcję, która odpowiada za kwestie strategiczne, ale także pracowników operacyjnych średniego szczebla, w tym kierowników wszystkich praktycznie oddziałów terenowych – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Pieroń, polityk PSL a zarazem zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Rozmawialiśmy jednak nie tylko o politycznych animozjach, ale także o tym, jak w ostatnich latach zmieniła się opolska wieś. – W czasach komuny udało nam się w Polsce uratować na wsi własność prywatną, co nie udało się na przykład w Czechosłowacji, gdzie kolektywizację doprowadzono do końca i gdzie po zmianie systemu nie było chętnych, by przejąć ziemię należącą do państwowych gospodarstw – mówił nasz gość.

– My zresztą też mieliśmy kłopot. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa musiała znaleźć chętnych do wydzierżawienia ziemi po zlikwidowanych PGR-ach. Ci, którzy wtedy zaryzykowali, dziś są często bardzo dobrze prosperującymi farmerami.

Pieroń mówi przy tym, że ilość rolników żyjących przede wszystkim z uprawy ziemi czy hodowli drastycznie spadła, często we wsi jest może dwóch czy trzech prawdziwych gospodarzy. – Dlatego trzeba robić wszystko, by zmienić sposób myślenia o wsi i stworzyć takie warunki, by mieszkańcy nie uciekali do miast, tylko chcieli zostać – tłumaczy.

– W jaki sposób? Można na przykład postawić na agroturystykę. Nasi rolnicy bardzo często mają duże możliwości lokalowe, bo zbudowali dom z myślą o dzieciach a dzieci wyjechały na studia i zamieszkały w dużych miastach. Te wolne pokoje można wynajmować turystom. Można też zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe różne już nie używane budynki gospodarcze. Słyszałem, że pojawiła się moda na wesela w stodole. Zamiast wynajmować lokal czy szukać pałacu państwo młodzi zapraszają swoich gości na wieś, bo jest dopiero prawdziwy fun.
Z Aleksandrą Magierą rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Pieroniem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-12-15, godz. 08:35 Monika Grad i Igor Skrzypczak o cyklu spotkań pt. "Skuteczne Wychowanie 2019" Stowarzyszenie Opolskie Centrum Profilaktyki Środowiskowej kończy cykl spotkań pt. "Skuteczne Wychowanie 2019". O wnioski z warsztatów, poczynione obserwacje i… » więcej 2019-12-14, godz. 08:35 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć zagrożenia pożarowego Zima to czas szczególnego zagrożenia pożarowego. Podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć groźnych sytuacji, przypomniał mł. bryg. Dariusz Gieroń… » więcej 2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym w… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca… » więcej 2019-12-11, godz. 09:06 Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów Adrian Czubak, wojewoda opolski - Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2019-12-10, godz. 10:37 Tomasz Kostuś i Paweł Kampa o tym, jak opozycja szykuje się do wyborów prezydenckich i zaskakującej kandydaturze Szymona… Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur partii w Opolu – Odpowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej były najbardziej trafne, przemyślane i najbardziej odnoszące się… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Violetta Porowska i Dariusz Kaśków o zadaniach pełnomocników w kampanii prezydenckiej Violetta Porowska, poseł, szefowa PiS w regionie - Traktujemy te wybory bardzo poważnie – powiedziała w rozmowie „W 4 oczy” poseł Violeta Porowska, szefowa PiS… » więcej 2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »