Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej…
2019-10-10, 09:21 Autor: Marek Świercz

Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych

Marcelina Zawisza o kampanii wyborczej i spójności programowej lewicowej koalicji
Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu
- Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w sprawie wspólnego programu i będziemy go realizować w parlamencie. Dla nas jest oczywiste, że są takie rzeczy, które nas łączą. To są kwestie dotyczące ochrony zdrowia, transportu publicznego, bezpieczeństwa kobiet, edukacji,oświaty i kultury. Będziemy wspólnie głosować, wspólnie składać te projekty. Będziemy w przyszłym Sejmie pokazywać, po co Polsce potrzebna jest lewica. Potrzebujemy lewicy, która będzie nie tylko punktować władzę, ale która będzie w stanie budować szerokie porozumienie - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD w wyborach do Sejmu.

Nasz gość zapewnia, że porozumienie trzech lewicowych ugrupowań - mimo pewnych dzielących je "drobnych różnic programowych" - nie skończy się po wyborach.

- Są wśród nas ateiści, są wśród nas protestanci, są też katolicy. I myślę, że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że musimy mieć świeckie państwo, rozdział Kościoła od państwa, że Kościół musi być opodatkowany i nie może mieć przywilejów, którymi cieszy się obecnie. Kościół powinien być traktowany tak jak wszystkie inne organizacje pozarządowe i wyznaniowe - przekonywała Zawisza.

Naszego gościa zapytaliśmy także o inne kwestie światopoglądowe, takie jak stosunek do aborcji czy prawa osób LBGT.

- Jesteśmy za tym, by bezpieczna aborcja na żądanie kobiety była dostępna do 12 tygodnia ciąży. Tak jest w większości krajów Unii Europejskiej.I taki projekt ustawy będziemy wprowadzać w najbliższej kadencji parlamentu - stwierdziła Zawisza. - jeśli chodzi o związki partnerskie, stoimy na stanowisku, że wszyscy powinni mieć takie sama prawa, więc także związki jednopłciowe powinny mieć prawo do zakładania rodzin.

Zapytana o globalne ocieplenie i przyszły model energetyki, Zawisza stwierdziła, że Polska musi zrobić wszystko w celu powstrzymania nadchodzącej katastrofy klimatycznej.

- Musimy odejść od energetyki węglowej już na pewno zrezygnować z importu węgla. Nasza energetyka powinna być oparta o atom i odnawialne źródła energii a unia powinna nam pomóc finansowo w przeprowadzeniu tej gospodarczej rewolucji. Ludzie zatrudnieni dziś w kopalniach i w elektrowniach węglowych powinni znaleźć pracę w energetyce odnawialnej - stwierdziła.
Ryszard Galla o programie politycznym Mniejszości Niemieckiej
Ryszard Galla, lider listy Mniejszości Niemieckiej
- Opolszczyzna jest częścią Polski i praca na rzecz regionu jest także pracą na rzecz Polski. Dlatego powinniśmy głosować na tych, którzy są jak najbliżej nas. A my, jako Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka, pracujemy na rzecz całego regionu bez względu na to, jakie kto ma pochodzenie. Wytykanie nam, że tworzymy etniczny komitet, jest swego rodzaju stygmatyzowaniem. Bardzo mi się to nie podoba. Widzimy to szczególnie w ostatnim okresie, na przykład na Facebooku - mówił w "Poglądach i osądach" poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, jedynka na liście KWW MN w wyborach do Sejmu.

Galla podkreśla, że polscy Niemcy są lojalnymi obywatelami i nie mogą być traktowani jako zakładnicy w sporach o prawa Polonii w Niemczech (mowa tu o tak zwanej zasadzie wzajemności).

- W czasie kampanii wyborczej kandydaci często się licytują, kto ile pieniędzy załatwił dla regionu. My nie jesteśmy organizacją polityczną, nie jesteśmy na garnuszku budżetu państwa, ale nasza działalność to wartość dodana, naprawdę dużo dla regionu robimy - stwierdził Galla.

Naszego gościa zapytaliśmy także o najważniejsze punkty programu Mniejszości Niemieckiej.

- Przede wszystkim troska o tożsamość, w tym o naukę języka niemieckiego, która ma znaczenie nie tylko tożsamościowe. Z naszych obserwacji wynika, że dobra znajomość języka niemieckiego, także biznesowego, jest bardzo ważna dla przedsiębiorców z kapitałem niemieckim, którzy chcą inwestować na Opolszczyźnie - odpowiedział Galla. - Chcemy także zadbać o jak najlepszą infrastrukturę, ukułem nawet takie hasło "niemiecka jakość na polskich drogach". Dla mnie ważna jest także rewitalizacja szlaku odrzańskiego.

Galla przyznał, że od początku lat 90. minionego wieku, kiedy to mniejszość dopiero organizowała swoje struktury, liczba jej wyborców znacząco spadła, ale podkreślał także, że w ostatnim okresie ten spadek udało się zatrzymać.

- Odnotowaliśmy nawet pewien wzrost poparcia, szczególnie w wyborach samorządowych - stwierdził. - Cały czas apelujemy o jak najwyższą frekwencję, także dlatego, żeby uzyskany przez naszych mandat był naprawdę mocny. Na jaki wynik liczymy? Jak najlepszy.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »