Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mateusz Torzecki o szczegółach cyklu „Piosenka…
2019-10-05, 08:35 Autor: Justyna Krzyżanowska

Mateusz Torzecki o szczegółach cyklu „Piosenka idzie przez park…”

Mateusz Torzecki o szczegółach cyklu „Piosenka idzie przez park…”
Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na październikowe spotkania z piosenką. W cztery kolejne soboty będzie można wysłuchać wykładów otwartych. Dziś (5.09) pierwsza odsłona cyklu „Piosenka idzie przez park…”. O szczegółach opowiedział Mateusz Torzecki, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki.
- Dziś opowiem o czymś bardzo niezwykłym dla polskiego rynku muzycznego. Dla osób urodzonych w latach 80. zjawisko girlsbandów i boysbandów było niezwykle bliskie, w tym sensie, że nie można było nie trafić na tego rodzaju grupy wokalne. Cała tradycja sięga oczywiście lat 60., a kiedy u nas, po 1989 r. pojawił się wolny rynek muzyczny, polskie wytwórnie chciały szybko nadążyć za tym, co było na Zachodzie – mówił Mateusz Torzecki.

- We wszystkie soboty października o godz. 16:30 w naszej sali kinowej będą się odbywały wykłady otwarte. Poprosiłem osoby, które znam i o których wiem, że interesują się tematem piosenki, o przygotowanie takich właśnie spotkań. Chcemy pokazać, że o piosence można mówić, opowiadać w bardzo różny sposób. Nie będzie naukowego żargonu. Osoby, które są zainteresowane piosenką wyjdą z całą masą nowych informacji – zachęcał kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki.

- Każdy z wykładów ma nieco inny odcień. Kolejne spotkania będą coraz bardziej zbliżać się do święta, które w polskiej kulturze jest mocno zakorzenione, czyli do Wszystkich Świętych. Ostatni wykład dra Sławomira Kuźnickiego nosi tytuł „Śmierć przyszła jutro: opowieść z Madame, Houk i Kobongiem w tle” i będzie opowiadał o postaci kojarzonej głównie przez fanów muzyki alternatywnej, mam tu na myśli Roberta Sadowskiego – informował Torzecki.

- W czasie wykładów będą akcenty muzyczne, będą videoclipy, a w niektórych przypadkach, zdjęcia archiwalne i prezentacje multimedialne. To nie będzie słowotok prowadzącego. Liczymy na interakcję z publicznością. Państwa wspomnienia są dla nas też bardzo ważne – zapewniał Mateusz Torzecki.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »