Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie kończącej…
2019-09-29, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie kończącej sezon letni

Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
Już po raz siódmy Muzeum Wsi Opolskiej organizuje Święto Plonów. Impreza kończąca sezon letni została zaplanowana na ostatnią niedzielę września (29.09). Wśród atrakcji m.in. korowód dożynkowy, występy zespołów folklorystycznych i Targi Miodów. Do udziału w imprezie zachęcała Ewa Olbryt, kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.
Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
- To druga w ciągu roku największa impreza plenerowa, która kończy nie tylko sezon letni, ale powoli zamyka też nasz sezon pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej. Ze względów atmosferycznych muzeum w pełni jest udostępnione od połowy kwietnia do połowy października. Wówczas można zwiedzać wszystkie obiekty, korzystać z przewodników. Od 14 października można już zwiedzać tylko tereny parkowe – informowała Olbryt.

- Targi Miodów mają dłuższą tradycję, bo są organizowane przynajmniej od 20 lat, natomiast Święto Plonów organizowane jest po raz siódmy. Nie do końca można powiedzieć, że są to dożynki. Myślę, że mieszkańcy wsi mogliby się obrazić na stwierdzenie, że w muzeum są dożynki. Nasza impreza ma bardziej teatralny wydźwięk, raczej pokazujemy, jak wyglądały, jak wyglądają te uroczystości na wsi – wyjaśniała Ewa Olbryt.

- Centralnym punktem programu jest korowód dożynkowy, który wzbudza spore zainteresowanie wśród gości. Rusza on o godz. 14:30 spod bramy i przejdzie przez teren całego muzeum, by wszyscy mogli go zobaczyć. Kończymy przy zabytkowym kościele z Gręboszowa, gdzie zaplanowano nabożeństwo z poświęceniem plonów – mówiła kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.

- Zapraszamy na pokazy, prezentacje. Będzie około 15 pokazów w dawnej zagrodzie. Są one w pewnym sensie ożywieniem naszej ekspozycji muzealnej. Nasi twórcy ludowi, rzemieślnicy są już w pełnej gotowości. Pokazy z rękodzieła ludowego, garncarstwa czy kowalstwa cieszą się duża popularnością – zachęcała Ewa Olbryt.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »