Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji…
2019-09-21, 08:35 Autor: Joanna Matlak

Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu, profesjonalizacji genealogii i poszukiwaniach w rodzinnych archiwach

Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu
6. Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna odbywa się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 20–22 września 2019 r. - Tradycją tych konferencji jest to, że właściwie są międzynarodowe, bo przyjeżdżają do nas uczestnicy z Irlandii, Niemiec, Francji, ale też z USA czy nawet z Australii. Konferencje mają służyć przede wszystkim wymianie doświadczeń między genealogami, amatorami jak i profesjonalistami. Genealogia staje się coraz bardziej profesjonalna, istnieją biura poszukiwań genealogicznych, są uczelnie, pracownicy naukowi, którzy też zawodowo się tym zajmują – mówiła Jolanta Ilnicka ze stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.
Od czego zacząć tworzenie domowego archiwum? – To oczywiście wypytanie najbliższych i najstarszych osób w rodzinie, chociaż czasem się okazuje, że najstarsi nie mają tej wiedzy, a mają młodsze pokolenia, bo gdzieś im ktoś przekazał lub same gdzieś szukały. Pierwszy krok to na pewno wywiad w rodzinie, zebranie tej całej wiedzy, zapisanie jej gdzieś albo nagranie. Następnym krokiem jest przeszukanie szuflad z wszelkimi możliwymi dokumentami – mówił nasz gość.

- Często ci, którzy chcieliby rozpocząć poszukiwania, mówią, że nie mają takich dokumentów, bo np., zaginęły podczas wojny, ale w tych naszych domach zawsze coś jest. I to nie musi być np. akt urodzenia czy akt chrztu. Mogą to być legitymacje służbowe, listy, ale i nawet widokówki, które skądś do nas przyszły. Pytanie od kogo, dlaczego ten ktoś tam był i można szperać dalej – mówiła llnicka.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »