Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji…
2019-09-21, 08:35 Autor: Joanna Matlak

Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu, profesjonalizacji genealogii i poszukiwaniach w rodzinnych archiwach

Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu
6. Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna odbywa się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 20–22 września 2019 r. - Tradycją tych konferencji jest to, że właściwie są międzynarodowe, bo przyjeżdżają do nas uczestnicy z Irlandii, Niemiec, Francji, ale też z USA czy nawet z Australii. Konferencje mają służyć przede wszystkim wymianie doświadczeń między genealogami, amatorami jak i profesjonalistami. Genealogia staje się coraz bardziej profesjonalna, istnieją biura poszukiwań genealogicznych, są uczelnie, pracownicy naukowi, którzy też zawodowo się tym zajmują – mówiła Jolanta Ilnicka ze stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.
Od czego zacząć tworzenie domowego archiwum? – To oczywiście wypytanie najbliższych i najstarszych osób w rodzinie, chociaż czasem się okazuje, że najstarsi nie mają tej wiedzy, a mają młodsze pokolenia, bo gdzieś im ktoś przekazał lub same gdzieś szukały. Pierwszy krok to na pewno wywiad w rodzinie, zebranie tej całej wiedzy, zapisanie jej gdzieś albo nagranie. Następnym krokiem jest przeszukanie szuflad z wszelkimi możliwymi dokumentami – mówił nasz gość.

- Często ci, którzy chcieliby rozpocząć poszukiwania, mówią, że nie mają takich dokumentów, bo np., zaginęły podczas wojny, ale w tych naszych domach zawsze coś jest. I to nie musi być np. akt urodzenia czy akt chrztu. Mogą to być legitymacje służbowe, listy, ale i nawet widokówki, które skądś do nas przyszły. Pytanie od kogo, dlaczego ten ktoś tam był i można szperać dalej – mówiła llnicka.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »