Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o…
2019-09-18, 10:19 Autor: Marek Świercz

Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze

Bogdan Tomaszek w porannej rozmowie "W cztery oczy" o Odrze
Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.
– Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach – leżą nad rzeką i mogłyby wykorzystać rzekę jako kanał transportowy. W tej chwili korzystamy z wody do celów produkcyjnych, wydając zresztą miliony na jej doczyszczenie, ale praktycznie nie korzystamy z Odry do celów transportowych. Przed naszą rozmową sprawdziłem wskazania wodowskazów: 50, 60 i 90 cm, a potrzeba co najmniej 110 cm. Konieczne jest tu zbudowanie stopni wodnych w Lubiążu i Ścinawie. No i musimy poczekać aż zbiornik w Raciborzu zostanie zbiornikiem mokrym a nie suchym polderem – mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.
Tomaszek, który w 2001 roku jako senator głosował nad programem Odra 2006, przypomniał, że wtedy planowano, że zbiornik (nie polder!) Racibórz będzie kosztował 500 mln zł, teraz – po licznych fuszerkach wykonawców – jego koszt sięgnie 2 miliardów zł, a jego przeróbka na mokry zbiornik może pochłonąć kolejne 800 mln zł.

– Konieczna jest także budowa zbiornika w Kotlarni. W 2010 roku, choć nie jest gotowy, spłaszczył falę powodziową w Koźlu o 30 cm – mówił Tomaszek.

Nasz gość, który organizował w latach 2010 – 2017 pięć konferencji poświęconych Odrze, stwierdził, że z etapu dyskusji i rozliczania zaniechań przeszliśmy do etapu realizacji konkretnych projektów.
Marcin Ociepa w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" o Odrze i wyborach parlamentarnych
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
– Odra dla wielu Opolan jest symbolem zagrożenia. W wyniku powodzi, szczególnie w roku 1997, stracili niejednokrotnie dorobek życia. Niejeden z nas w duchu pewnie przeklinał, że w ogóle tę rzekę mamy. Dlatego naszym największym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Opole jest znacznie lepiej zabezpieczone, czego doświadczyliśmy w roku 2010, ale wciąż mamy w regionie pewne braki. Doszliśmy jednak do momentu historycznego, bo dziś mówimy o domknięciu kilku ważnych inwestycji bądź otwarciu tych, na które od dawna czekaliśmy – mówił w rozmowie "Poglądy i osądy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Jak mówi nasz gość, pierwszą z takich inwestycji jest zbiornik Racibórz, wart w sumie 2 mld zł, który będzie gotowy w styczniu przyszłego roku i ostatecznie zabezpieczy Opolszczyznę aż po Brzeg. Kolejny projekt to polder Żelazna (150 mln zł), gdzie po pewnych problemach z przejęciem dokumentacji podpisano już stosowne porozumienia i 21 października rozpisany zostanie przetarg na polder, który zabezpieczy północną część Opola. Jak mówi Ociepa, powinien być gotowy w ciągu dwóch – trzech lat. Trzecia dobra informacja dotyczy budowy wałów w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Ociepę spytaliśmy także o problemy z rewitalizacją portu w Koźlu. – Temat jest wyjaśniany. Apeluję o cierpliwość, bo tu w grę wchodzą sprawy związane z bezpieczeństwem państwa, tu nie ma miejsca na pochopne decyzje – stwierdził.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o kampanii wyborczej (startuje do Sejmu z ostatniego miejsca na liście PiS). Jego zdaniem, prawica może liczyć na Opolszczyźnie na 5, a może i 6 mandatów, on sam na kampanię wykorzystuje urlop, którego celowo nie wziął wcześniej.

Zobacz także

2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »