Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie…
2019-09-17, 09:59 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Adrian Czubak o Kongresie Żeglugi Śródlądowej i rewitalizacji Odry

Adrian Czubak, wojewoda Opolski
- Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale także czterech lat pracy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Hasło przewodnie kongresu "W stronę korzyści" pokazuje, w jakim kierunku zmierzamy: Odra musi być postrzegana nie tylko jako powodziowe zagrożenie, ale także jako gospodarcza szansa. Widzimy, jak w ostatnich latach rozwijają się porty morskie, jak wzrasta tonaż towarów, które do nich trafią. A nie ma znaczącego portu morskiego, który by nie był połączony z jakąś rzeką - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak, dodając, że w szybkim tempie kończone są inwestycje kluczowe dla poprawy żeglowności Odry. Jak mówi nasz gość, zainteresowanie kongresem jest znacznie większe niż przed rokiem, co znaczy, że rośnie ilość podmiotów przekonanych, że nowa polityka odrzańska zaczyna przynosić efekty.

- Będziemy także rozmawiali o retencji, bo wszyscy wiemy, że mamy ostatnio w Polsce coraz większe problemy z brakiem wody - stwierdził Czubak. - Dążymy do uzyskania czwartej klasy żeglowności. To od początku był jednym z głównych celów rządu Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

Jak mówi nasz gość, kongres to nie tylko okazja do spotkania kilkuset osób reprezentujących różne środowiska, ale także szereg zamkniętych roboczych spotkań, na których omawiane będą konkretne projekty związane z rewitalizacją Odry.
Ryszard Galla o żegludze na Odrze
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry
- Bardzo dobrze, że taki kongres się odbywa, dzięki takim inicjatywom można tworzyć przyjazne środowiska dla żeglugi śródlądowej, która przez wiele lat była w Polsce traktowana po macoszemu. Nie mieliśmy nawet ministerstwa, które zajmowałoby się tym tematem. Dziś jest troszeczkę inaczej, choć nie chciałbym, żebyśmy popadali w samozachwyt, że barki pod Odrze pływają jak po Renie. Tak dobrze to jeszcze nie jest. Stateczki spacerowe i turystyka się rozwijają, ale nad systemem żeglugi śródlądowej musimy jeszcze popracować - mówił w "Poglądach i osądach" Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry.

Nasz gość mówił także, że trzeba jak najszybciej wyjaśnić problemy związane z rewitalizacją portu w Koźlu. - To nie jedyny temat. Problemem jest także zabezpieczenie przeciwpowodziowe gminy - mówił poseł Galla.

Zobacz także

2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »