Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie…
2019-09-17, 09:59 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Adrian Czubak o Kongresie Żeglugi Śródlądowej i rewitalizacji Odry

Adrian Czubak, wojewoda Opolski
- Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale także czterech lat pracy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Hasło przewodnie kongresu "W stronę korzyści" pokazuje, w jakim kierunku zmierzamy: Odra musi być postrzegana nie tylko jako powodziowe zagrożenie, ale także jako gospodarcza szansa. Widzimy, jak w ostatnich latach rozwijają się porty morskie, jak wzrasta tonaż towarów, które do nich trafią. A nie ma znaczącego portu morskiego, który by nie był połączony z jakąś rzeką - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak, dodając, że w szybkim tempie kończone są inwestycje kluczowe dla poprawy żeglowności Odry. Jak mówi nasz gość, zainteresowanie kongresem jest znacznie większe niż przed rokiem, co znaczy, że rośnie ilość podmiotów przekonanych, że nowa polityka odrzańska zaczyna przynosić efekty.

- Będziemy także rozmawiali o retencji, bo wszyscy wiemy, że mamy ostatnio w Polsce coraz większe problemy z brakiem wody - stwierdził Czubak. - Dążymy do uzyskania czwartej klasy żeglowności. To od początku był jednym z głównych celów rządu Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

Jak mówi nasz gość, kongres to nie tylko okazja do spotkania kilkuset osób reprezentujących różne środowiska, ale także szereg zamkniętych roboczych spotkań, na których omawiane będą konkretne projekty związane z rewitalizacją Odry.
Ryszard Galla o żegludze na Odrze
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry
- Bardzo dobrze, że taki kongres się odbywa, dzięki takim inicjatywom można tworzyć przyjazne środowiska dla żeglugi śródlądowej, która przez wiele lat była w Polsce traktowana po macoszemu. Nie mieliśmy nawet ministerstwa, które zajmowałoby się tym tematem. Dziś jest troszeczkę inaczej, choć nie chciałbym, żebyśmy popadali w samozachwyt, że barki pod Odrze pływają jak po Renie. Tak dobrze to jeszcze nie jest. Stateczki spacerowe i turystyka się rozwijają, ale nad systemem żeglugi śródlądowej musimy jeszcze popracować - mówił w "Poglądach i osądach" Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry.

Nasz gość mówił także, że trzeba jak najszybciej wyjaśnić problemy związane z rewitalizacją portu w Koźlu. - To nie jedyny temat. Problemem jest także zabezpieczenie przeciwpowodziowe gminy - mówił poseł Galla.

Zobacz także

2019-11-21, godz. 10:09 Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy z lekkim opóźnieniem… » więcej 2019-11-20, godz. 09:42 Barbara Kamińska i Małgorzata Wilkos o roli kobiet w polskiej polityce Barbara Kamińska, opolska radna Koalicji Obywatelskiej. - Czas na kobietę, czas na Małgosię Kidawę Błońską – mówiła w porannej rozmowie „ W cztery oczy” Barbara… » więcej 2019-11-19, godz. 09:43 Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające… » więcej 2019-11-18, godz. 10:04 Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi rozwoju województwa opolskiego Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Mieliśmy w ubiegłym tygodniu w filharmonii taką dużą konferencję na temat prac nad strategią rozwoju Opolszczyzny… » więcej 2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji Dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »