Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu…
2019-09-12, 10:23 Autor: Marek Świercz

Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole

Sławomir Kłosowski o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole
Sławomir Kłosowski, były poseł, minister i europoseł, który w kampanii wyborczej startuje z listy PiS do Sejmu
- Opolanie dosłownie śpią na cieple i nic z tego nie mają. W odległości 10 km od siebie hajcują się dwa ogniska i nie jest to mądre rozwiązanie. Po zakończeniu rozbudowy Elektrownia Opole będzie produkowała 600 megawatów energii cieplnej. A wykorzystuje do ogrzewania małego osiedla koło elektrowni raptem 12 megawatów. Tymczasem do ogrzania całego Opola potrzeba około 280 megawatów, czyli wystarczyłoby jeszcze ciepła do ogrzania okolicznych gmin. Trzeba tylko zbudować ciepłociąg, który doprowadzi ciepło z Elektrowni Opola do miejskiej sieci - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Sławomir Kłosowski, były poseł, były wiceminister edukacji i były europoseł, który kandyduje do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Dyskusja o takim rozwiązaniu trwa z przerwami od lat 70-tych, kiedy to EO zaczęła pracę. Wszystkie te pomysły były jednak konsekwentnie zwalczane przez Energetykę Cieplną Opolszczyzny. - Chciałbym uspokoić obawy ECO, bo jestem przekonany, że zakład odnajdzie się w roli zarządcy sieci, będzie ją rozbudowywał i nią administrował. Uważam, że nikt pracy by nie stracił - przekonywał Kłosowski. Nasz gość zwraca także uwagę na nowe rozwiązania. Rząd zdecydował się na utworzenie funduszu na rzecz kogeneracji - do wzięcia jest około 5 mld zł. - Z kolei Parlament Europejski przyjął rozwiązanie, które mówi, że zakłady, które nie będą produkowały energii scalonej, po roku 2030 zostaną obciążone karami, bo to jest działanie nieekologiczne. A to może zagrozić Elektrowni Opole - dodał nasz gość.
Prof. Krystian Heffner o wieloletniej i bezowocnej debacie na temat ciepła z Elektrowni Opole
Prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Elektrownia Opole produkuje ogromne ilości energii cieplnej, która jest wypuszczana w powietrze przez chłodnie, czyli - mówiąc wprost - jest w całości marnowana. To jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, bo w odległości kilku kilometrów jest stutysięczne miasto, które można by tym ciepłem ogrzać - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Nasz gość mówi, że problem ciepła dla opolan to efekt pewnego historycznego procesu. Gdy zaczęto budować kolejne wielkie osiedla mieszkaniowe, powstawały przy nich elektrociepłownie. Potem były one zamykane a kolejne osiedla były podłączane do jednej wielkiej podmiejskiej elektrociepłowni, która w wyniku przekształceń i procesów prywatyzacyjnych działa dziś jako Energetyka Cieplna Opolszczyzny. - Problem w tym, że w latach 80. w odległości kilku kilometrów pojawił się zakład, który produkuje tyle ciepła, traktowanego jako produkt odpadowy, że bez trudu mógłby zastąpić elektrociepłownię miejską - mówi Heffner.

Nasz gość nie ma wątpliwości, że po doprowadzeniu ciepła z elektrowni jego cena by spadła. - To wszystko mogłoby stanowić silny bodziec rozwojowy dla Opola. Tanie ciepło to niższe koszty utrzymania dla mieszkańców i niższe koszty funkcjonowania dla firm. A teren ECO to kilkadziesiąt hektarów w atrakcyjnym miejscu, które można by zagospodarować inaczej - dodaje Heffner.

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »