Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jacek Wilk i Grzegorz Kuliś o podniesieniu płacy…
2019-09-10, 09:05 Autor: Marek Świercz

Jacek Wilk i Grzegorz Kuliś o podniesieniu płacy minimalnej

Jacek Wilk o programie gospodarczym zjednoczonej prawicy

Jacek Wilk, który otwiera listę kandydatów Konfederacji do Sejmu w naszym okręgu wyborczym
- Nasz program gospodarczy jest bardzo prosty: trzeba wrócić do korzeni, do czasów Mieczysława Wilczka, który był ministrem w ostatnim komunistycznym rządzie, ale jedną ustawą wprowadził kapitalizm. Nastała wolność gospodarcza, praktycznie nie było żadnych regulacji utrudniających prowadzenie działalności gospodarcze, więc Polacy zaczęli się dorabiać. To był ostatni okres, kiedy nasi rodacy masowo wracali do kraju - mówił w rozmowie "W cztery oczy" poseł Jacek Wilk, który otwiera listę kandydatów Konfederacji do Sejmu w naszym okręgu wyborczym.


Nasz gość stwierdził, że Zjednoczona Prawica nie jest prawdziwą prawicą, bo cechuje ją jedynie deklarowany katolicyzm oraz skłonność do socjalistycznych rozwiązań gospodarczych. Wilk przyznał, że podobnie zachowuje się prawica na cały świecie - dawna lewica zwróciła się w kierunku spraw obyczajowych i ideologicznych (LGBT), więc sferę działań prospołecznych z powodzeniem zagospodarowały ugrupowania formalnie prawicowe.
Wilk skrytykował też pomysł podniesienia płacy minimalnej.
- Zwłaszcza mniejsze firmy nie dadzą radę płacić więcej. Albo zakończą działalność, albo zaczną zwalniać pracowników, albo radykalnie podniosą ceny towarów i usług - przekonywał polityk Konfederacji.
Grzegorz Kuliś o wysokiej płacy minimalnej
Grzegorz Kuliś, BCC
- Trochę się wyłamuję z grona kolegów z BCC, ale osobiście jestem zwolennikiem wysokiej płacy minimalnej. Pomysł podniesienia jej w ciągu trzech i pół roku do 4 tys. złotych, czyli niemal o sto procent, jest oczywiście ryzykowny i wydaje mi się, że aż tak wysoka płaca minimalna będzie trudna do osiągnięcia. Jednak co do zasady, to jestem za jej podniesieniem. Oznacza przede wszystkim wyższe płace dla pracowników, wyższe wpływy do budżetu państwa, wyższy poziom konsumpcji, choć oczywiście skutkiem ubocznym może być wzrost inflacji - mówił w "Poglądach i osądach" Grzegorz Kuliś z BCC, komentując propozycje programowe ogłoszone na konwencji wyborczej PiS w Lublinie.

Zdaniem naszego gościa, ciężko pracujący Polacy zasługują na godziwe zarobki, adekwatne do dobrej sytuacji gospodarczej. Wyższa płaca minimalna oznacza także podwyżki płac dla pracowników budżetówki, które zostały zamrożone i nie nadążają za płacami w gospodarce.
- Ale tu rząd może się stać ofiarą własnej polityki. Bo przedsiębiorcy pewnie sobie poradzą, pytanie jednak, czy takie podwyżki uniesie budżet państwa - stwierdził Kuliś.
Z Jackiem Wilkiem rozmawia Marek Świercz
Z Grzegorzem Kulisiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »