Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji Prawa…
2019-09-09, 09:22 Autor: Marek Świercz

Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie

Jarosław Gowin o wzroście minimalnego wynagrodzenia
Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego
- Na konwencji w Lublinie może mniej wybrzmiały te elementy, które są prorozwojowe a tych elementów jest naprawdę wiele. Mówiliśmy o tym w niedziele na konwencji ministra Marcina Ociepy, prezentując rozwiązania adresowane do przedsiębiorców. Ten bardzo radykalny wzrost wynagrodzenia minimalnego może niepokoić przedsiębiorców, ale musimy sobie otwarcie powiedzieć, że wyczerpała się ta szybka ścieżka rozwoju gospodarczego Polski, która polegała na wykorzystaniu taniej siły roboczej. Polacy zasługują na wyższe płace i wiele firm im to zapewni, przedstawiając się na działalność bardziej innowacyjną. Natomiast jest problem setek tysięcy małych firm rodzinnych, problem rzemiosła i usług. Ich trzeba otoczyć polityką osłonową i stąd postulat porozumienia, przyjęty przez PiS, żeby wysokość ZUS-u była uzależniona od dochodów firmy - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego.

Nasz gość ocenił, że wdrażanie Konstytucji dla Nauki przebiega sprawnie, choć uczelnie, mimo uzyskania dużej autonomii, ostrożnie korzystając z nowych uprawnień (są jednak wyjątki, takie jak Uniwersytet Śląski). Naszego gościa zapytaliśmy także o wynik ministerialnej kontroli na Politechnice Opolskiej. Gowin stwierdził, że po tragicznej śmierci rektora Marka Tukiendorfa, ta kontrola została odwołana.
- Politechnika potrzebuje dziś spokoju i wyciszenia - stwierdził.
Violetta Porowska o konferencji PiS w Lublinie
Violetta Porowska, wicewojewoda województwa opolskiego
- Sobotnia konwencja PiS była wyjątkowa i niezwykle profesjonalne, ale także bardzo emocjonalna. Widać było to po reakcjach uczestników na nowe propozycje PiS. Wszystkim Polakom ma się żyć dobrze, nie może być podziału na tych, którzy są gorsi i na tych, którzy są lepsi. Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieli dobry poziom życia. Jesteśmy wielkim krajem w środku Europy, niezwykle ciężko pracującym, z wielką spuścizną i wielkim dorobkiem. Pokazują to choćby rozpoczęte właśnie Europejskie Dni Dziedzictwa - mówiła w "Poglądach i osądach" wicewojewoda Violetta Porowska, dodając, że nie jesteśmy "maleńkim kraikiem, który ma mieć do końca świata problemy).

Porowska zaznaczyła też, jak ważne jest silne państwo, o którym mówiono w Lublinie.
- Państwo musi być silne, bo są sytuacje, w którym tylko ono działać skutecznie. Pokazała to katastrofa ekologiczna w Warszawie. Nie zawsze samorząd wystarczy - stwierdziła.
Naszego gościa zapytaliśmy także o konserwatywne przesłanie wystąpienia prezesa PiS, który mówił o wspieraniu tradycyjnego modelu rodziny.
- Bo rodzina zawsze była i nadal jest najważniejsza. Jesteśmy tolerancyjni, ale mnożenie płci i inne dziwaczne wymysły to droga donikąd - stwierdziła.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »