Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodach…
2019-09-05, 09:37 Autor: Marek Świercz

Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodach Opolskich Dni Osób niepełnosprawnych i programie 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Małgorzata Kozak o Opolskich Obchodach Dni Osób Niepełnosprawnych
Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
- Bardzo się cieszymy, że Radio Opole towarzyszy naszym imprezom. Wczoraj byliście na wyjątkowym ogólnopolskim przeglądzie piosenki osób niewidomych. Zwycięzcy zaśpiewają na finale w Krakowie, w którym wezmą udział artyści z 46 krajów z całego świata. Dziś jesteście z nami na placu Wolności, na XIX Opolskich Dniach Osób Niepełnosprawnych. To impreza przygotowana przez osoby z niepełnosprawnościami, ale adresowana do całych rodzin, także do tych osób, które chcą się dowiedzieć, jak zyskać pomoc dla osób niepełnosprawnych albo znaleźć im pracę. Będą pracodawcy, którym organizujemy swego rodzaju randki z potencjalnymi pracownikami - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Nasz gość mówi, że problem z różnymi niepełnosprawnościami ma około 10 procent mieszkańców Opola, czyli kilkanaście tysięcy osób.
- Byłoby ich pewnie więcej, gdyby doliczyć osoby starsze, których przypadłości wynikają z zaawansowanego wieku i chorób. Ale to jest grupa, która ma świadczenia emerytalne i rzadko zabiega o dotacje przynależne niepełnosprawnym - mówi Kozak.
Zdaniem wiceszefowej MOPR, opolscy niepełnosprawni mogą liczyć nie tylko na pomoc ze strony powołanych do tego urzędów, ale także na działania samopomocowe.
- Mamy rozbudowaną i świetnie działającą sieć różnego rodzaju organizacji pozarządowych - tłumaczy.
Na szerokie wsparcie mogą także liczyć opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Sebastian Szczurek o programach 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i Mama 4 plus
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.
- Od poniedziałku uruchomiliśmy program 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tych wszystkich, którzy wymagają stałej opieki i pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności. Jeśli te doświadczenia, które otrzymuje dziś, nie przekraczają 1 100 zł, dostaną pełne 500 zł netto. Jeśli są wyższe, otrzymają różnicę - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

Według wstępnych szacunków, takich osób może być w Polsce około 850 tysięcy (na Opolszczyźnie około 21 tysięcy), ale nie wiadomo, czy wszystkie one wystąpią o nowe świadczenie.
Naszego gościa zapytaliśmy także o program Mama4 500 plus.
- Ostatecznie wydaliśmy około 1250 pozytywnych decyzji i 94 decyzje odmowne. Dotyczą oczywiście głownie kobiet, ale na liście mamy także sześciu panów - dodaje Szczurek.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »