Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Marcinem Ociepą i prof. Piotrem Stecem
2019-08-28, 09:25 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Marcinem Ociepą i prof. Piotrem Stecem

Marcin Ociepa o odtworzeniu linii autobusowych i działalności OSP
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- To, ile wydamy na odtworzenie zlikwidowanych linii autobusowych, zależy przede wszystkim od samorządów, które są naszymi partnerami w tym projekcie. To one wiedzą najlepiej, gdzie linie autobusowe powinny znowu zacząć działać, bo to one najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców. Rząd oferuje finansową pomoc, bo uważa, że w grę wchodzi ważny interes społeczny, ale sam tego nie zrobi – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Ociepa, który – przypomnijmy – jest także radnym Sejmiku Województwa Opolskiego oraz kandydatem PiS w wyborach do Sejmu, mówił też o ogłoszonym w Opolu pomyśle utworzenia na poziomie budżetu regionu specjalnego funduszu (na przykład w wysokości 20 mln zł rocznie), z którego mogliby korzystać strażacy OSP, by pozyskać wkład własny przy staraniach o pieniądze na nowy sprzęt.
- Sieć jednostek OSP jest fenomenem, którego inne kraje mogą nam zazdrościć. Powinniśmy zrobić wszystko, by pomóc tym ludziom, którzy nie tylko troszczą się o nasze bezpieczeństwo, ale także są animatorami życia społecznego w swoich miejscowościach – mówił nasz gość.
Prof. Piotr Stec o organizacji UNESCO
Prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
- Już w starożytnym Rzymie prawo zajmowało się kulturą, bo chroniło coś, co dziś nazwalibyśmy obiektami świętymi, obiektami kultu. Nie inaczej jest dziś, kiedy trzeba rozstrzygać wiele kwestii związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Robi to między innymi UNESCO, z którą to organizacją współpracują prawnicy z naszej uczelni – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość odniósł się również do niezwykle prestiżowej (organizowanej co dwa lata, w Polsce po raz pierwszy od 30 lat) konferencji organizowanej przez stowarzyszenia muzeów działających na świeżym powietrzu, która odbyła się w Opolu we wtorek 27 sierpnia. Z Opola naukowcy pojechali do Gniezna i Biskupina.
- Takie muzea to jest namacalny dowód znaczenia obiektów kulturowych, które budują tożsamość duchową społeczeństw – przekonywał prof. Stec, przypominając o ogromnej popularności skansenu w Bierkowicach

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »