Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2018-06-22, 09:30

Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u

Katarzyna Czochara o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu
- Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z opolanami dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu o godzinie 17:00. Przyjeżdża w ramach akcji „Polska jest jedna” – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” posłanka PiS Katarzyna Czochara, dodając, że spotkanie ma charakter otwarty i będzie można po wysłuchaniu wystąpienia premiera zadać mu pytanie.

Naszego gościa zapytaliśmy, o co na spotkaniach z politykami rządzącej prawicy pytają mieszkańcy regionu. Jak się okazuje, dużo zależy od tego, czym dany polityk się zajmuje. Annę Zalewską pytano o reformę oświaty, Arkadiusza Mularczyka o reparacje wojenne a Stanisława Piotrowicza o reformę wymiaru sprawiedliwości.

- Ale niektóre pytania się powtarzają. Na przykład o to, kiedy prace komisji do spraw Amber Gold czy komisji reprywatyzacyjnej zakończą się pociągnięciem do odpowiedzialności osób winnych złamania prawa. Seniorzy pytają także swoją przyszłość, o swoje świadczenia emerytalne – dodała Czochara.więcej »
2018-06-21, 10:17

Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem Ogioldą o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny

Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny
Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny

- Pielgrzymki Jana Pawła II przerwały coś, co socjologowie nazwali spiralą milczenia. To zjawisko, które polega na tym, iż ktoś nie ujawnia swoich przekonań, bo jest przekonany, że poglądy większości są inne. Tak było z katolikami w Polsce Ludowej rządzonej przez komunistów. Gdy papież przyjechał, na ulicach witało go 10 milionów ludzi. Polacy się wtedy policzyli i poczuli, że może partia nie ma monopolu na władzę, co było też impulsem do narodzin Solidarności - mówił w rozmowie "W cztery oczy" ks. prof. Marek Lis, wspominając pielgrzymkę Jana Pawła II na Górę św. Anny i inne jego wizyty w kraju.

Nasz gość, który spędził w Rzymie 6 lat, mówi że Włosi byli "nieco zmęczeni" naszym papieżem, choćby dlatego, że był obcokrajowcem, a nie Włochem, ale także dlatego, że był młody, aktywny i bardzo otworzył Kościół na świat. - Otworzył też Watykan na Polaków. Gdy dziś jadę do Rzymu, znacznie rzadziej słyszę język polski - mówił ks. prof. Lis.
więcej »
2018-06-20, 10:00

Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola

Krzysztof Wysdak o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola
Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego
- Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że radzie powiatu przysługuje takie samo prawo. Ponieważ Państwowy Komisarz Wyborczy zakwestionował dokonany przez nas podział, skorzystaliśmy z procedury odwoławczej i zwróciliśmy się do WSA w Warszawie - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Nasz gość przypomniał, że po powiększeniu Opola gminy tworzące powiat straciły 12 sołectw i około 10 tysięcy mieszkańców. W efekcie liczba powiatowych radnych spadła z 25 do 23. Na wniosek Rady Gminy Dąbrowa powiatowi radni zmienili też granice okręgów, przenosząc Dąbrową do okręgu z gminami Prószków i Komprachcice.

- Co będzie, jeśli sąd nie zdąży rozstrzygnie naszego odwołania do wyborów? Przeprowadzimy je w okręgach, które ustaliliśmy. To nasze prawo miejscowe - stwierdził Wysdak.więcej »
2018-06-19, 09:39

Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka

Agnieszka Kamińska o IX Wojewódzkich Dniach Kultury Kresowej
Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim
- Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie promocja tomiku "Kresowianie piszą wierszem...", w którym zebraliśmy twórczość opolskich poetów z kresowymi korzeniami. Czworo z nich będzie czytało swoje wiersze. A całość, jak zawsze, będzie miało formę kresowej biesiady - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Naszego gościa pytaliśmy także, w kontekście dzisiejszej sesji absolutoryjnej, o kondycję wojewódzkich instytucji kultury. Przypomnijmy: jeszcze kilka lat temu miały one poważne problemy finansowe a szukający oszczędności samorząd województwa mocno obciął im dotacje. - Te czasy już na szczęście minęły. Wszystkie nasze placówki są dziś na plusie - zapewnił nasz gość.więcej »
2018-06-18, 09:48

Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady

Zbigniew Kubalańca o nieudzieleniu absolutorium prezydentowi Opola
Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola
- Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację radnym z Kędzierzyna-Koźla, którzy wnieśli korekty do budżetu, to mamy prawo zakładać, że tak samo będzie w naszym przypadku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola. Dziś na wniosek radnych o 16:00 odbędzie się sesja nadzwyczajna, na której radni mają udzielić przewodniczącemu Marcinowi Ociepie pełnomocnictwa do zaskarżenia do WSA rozstrzygnięcia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu, z którego wynikało, że radni nie mogli dokonać samodzielnej korekty budżetu.

Godzinę wcześniej, tym razem na wniosek prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, odbędzie się pierwsza sesja nadzwyczajna - tym razem chodzi o zakwestionowane przez RIO przekazanie 6 tys. zł na wyjazd uczniów na "Odyseję umysłów". Zdaniem Izby, nie można było przekazać tych pieniędzy z puli opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. - Nie wiem, jak się zachowa nasz klub, mamy wątpliwości co do tej opinii RIO - stwierdził Kubalańca.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy PO będzie za udzieleniem prezydentowi Wiśniewskiemu absolutorium. - Będziemy przeciw. Wiem, że absolutorium dotyczy spraw finansowych, ale absolutorium w ostatnim roku kadencji jest też swego rodzaju symbolicznym podsumowaniem działalności prezydenta. I tu nasza ocena jest negatywna - stwierdził szef klubu PO.więcej »
2018-06-17, 09:02

Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej

Ks. Paweł Landwójtowicz o pomocy dla rodzin z problemami
Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją ponad 15 tysięcy osób. Z jakimi problemami przychodzą potrzebujący? Jakie są efekty pracy poradni? I jak wypada diecezja opolska pomagając rodzinom według niedawno opublikowanej adhortacji Franciszka "Amoris laetitia"? O to pytaliśmy ks. Pawła Landwójtowicza, dyrektora Diecezjalnej Poradni Rodzinnej.więcej »
2018-06-17, 08:30

Rozmowa z ks. Jerzym Kostorzem o piłce nożnej, kibicowaniu i wierze w cuda

Ks. Jerzy Kostorz o piłce nożnej, kibicowaniu i wierze w cuda
Gdy trwa mundial, w grze jest nie tylko piłka, ale i wielkie emocje. W oczekiwaniu na mecze polskiej reprezentacji, duszpasterza opolskich sportowców, ks. Jerzego Kostorza zapytaliśmy o rolę wiary i przyjaźni w kibicowaniu.

- Od kilku lat organizuję turniej piłki halowej księży w Strzelcach Opolskich. Dla mnie jednak to nie grający księża są najważniejsi, ale kibice i idea, którą promujemy: rodzinne kibicowanie fair play. Przekonujemy, że kibicować warto rodzinnie, wspólnie. To sposób na bycie razem - mówił duszpasterz ludzi sportu.więcej »
2018-06-16, 09:02

Rozmowa z Eweliną Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej

Ewelina Szendzielorz o tym co na co dzień oferuje DIMK
Możliwość zwiedzania szkoły, wspólne czytanie bajek, koncerty chóralne - to niektóre atrakcje odbywającego się w sobotę na festynie, na który zaprasza Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. Co jeszcze przygotowali organizatorzy? Co na co dzień oferuje opolski DIMK? O tym opowiadała nam Ewelinę Szendzielorz.więcej »
2018-06-16, 08:30

Rozmowa z Tomaszem Hormańskim o tym, że w zapobieganiu uzależnieniom najważniejsza jest bliskość

Tomasz Hormański o tym, że w zapobieganiu uzależnieniom najważniejsza jest bliskość
Niemal w każdym tygodniu media informują o kolejnych zatruciach dopalaczami. Na Opolszczyźnie, w Brzegu, odnotowano przypadek hospitalizacji po spożyciu twardych narkotyków. Czas wakacji sprzyja eksperymentom podejmowanym przez młodzież, więc z Tomaszem Hormańskim, specjalistą terapii uzależnień, psychoterapeutą z ośrodka Monaru w Zbicku, rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z tym problemem.więcej »
2018-06-15, 09:30

Rozmowy na temat rozpoczynającego się Mundialu z Antonim Piechniczkiem oraz Józefem Żymańczykiem

Antoni Piechniczek o rozpoczynającym się Mundialu
Antoni Piechniczek, były selekcjoner reprezentacji Polski
Kto wygra moskiewski Mundial? Jak wysoko zajdzie polska reprezentacja? Co by doradził Adamowi Nawałce, gdyby ten do niego zadzwonił o radę? - te pytanie zadaliśmy w rozmowie "W cztery oczy" byłemu selekcjonerowi reprezentacji Polski i trenerowi Odry Opole - Antoniemu Piechniczkowi. Była to także inauguracja całomiesięcznego cyklu "Entliczek, pentliczek, co powie Piechniczek", w którym pan Antoni będzie komentował codziennie o 08.20 najważniejsze mecze i wydarzenia Mundialu.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »