Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2018-04-25, 09:29

Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Jolanty Pałosz

Violetta Porowska o plusach wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
Środowe rozmowy poranne poświęciliśmy wdrażaniu elektronicznych zwolnień lekarskich i planowanym zmianom dotyczących e-zwolnień. W rozmowie "W cztery oczy" zapytaliśmy o to Violettę Porowską, wicewojewodę opolskiego, odpowiedzialną ze strony rządu za te procesy. Opolszczyzna jest w pierwszej połowie województw, które wystawiają najwięcej e-zwolnień. Lekarze zostali przeszkoleni i są wśród nich nawet rekordziści, którzy tylko w ten sposób wystawiają już zwolnienia. To oszczędza ich czas, dotąd aż 4/5 czasu poświęcanego pacjentowi zajmowały im czynności biurokratyczne, teraz proporcje odwróciły się.więcej »
2018-04-24, 09:49

Rozmowa z prof. Krzysztofem Malikiem i komentarz kpt. Tomasza Golca

Prof. Krzysztof Malik o pilotażowym programie Legii Akademickiej
Prof. Krzysztof Malik, prorektor Politechniki Opolskiej
Dziś kończy się na Politechnice Opolskiej pilotażowy program Legii Akademickiej. Wojskowe zajęcia teoretyczne zostały przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Oficerowie przekazali studentom niezbędną wiedzę wojskową, między innymi z zakresu zasad zachowania żołnierskiego, zasad prowadzenia działań taktycznych, roli wojsk operacyjnych w systemie obronności państwa, przeznaczenia i właściwości bojowych broni strzeleckiej, amunicji i granatów ręcznych itd.

O tym unikalnym programie opowiadał w rozmowie "W cztery oczy" prorektor Politechniki Opolskiej, prof. Krzysztof Malik.więcej »
2018-04-23, 10:06

Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Rafałem Tkaczem

Joanna Maksymowicz o tym, dlaczego wciąż brakuje urzędników wyborczych
Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy w Opolu
Do 16 kwietnia obowiązywał termin zgłaszania się kandydatów na urzędników wyborczych. Mimo wysokiego wynagrodzenia (4,5 tys. brutto) i dwukrotnie przedłużanego terminu, wciąż brakuje ponad 2 tysiące urzędników. Dlaczego? I jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy wpłynie ona na jakość wyborów? Czy gdy dojdzie do nich ze zmniejszoną liczbą urzędników, będą potem wiarygodne? Te pytania zadaliśmy w rozmowie „W cztery oczy” Joannie Maksymowicz, niedawno powołanej Komisarz Wyborczej (najwyższy organ wyborczy w danym województwie; na Opolszczyźnie jest ich trzech).więcej »
2018-04-22, 09:00

Rozmowa z Dariuszem Krawcem, wiceprezesem WOPR Województwa Opolskiego

Dariusz Krawiec o niebezpiecznych kąpieliskach na Opolszczyźnie
- Dla nas sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, ale już teraz trwają prace porządkowe przy naszych stanicach, aby przygotować infrastrukturę dla ratowników - powiedział w "Poglądach i osądach" wiceprezes opolskiego WOPR-u Dariusz Krawiec.więcej »
2018-04-22, 08:30

Rozmowa z dr. Grzegorzem Kłysem z Samodzielnej Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego

Dr Grzegorz Kłyś o tym, dlaczego w województwie opolskim należy utworzyć Park Narodowy
Dlaczego na Opolszczyźnie powinien powstać Park Narodowy? To pytanie zadaliśmy gościowi rozmowy „W cztery oczy” dr. Grzegorzowi Kłysowi. Naukowiec z Samodzielnej Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego przekonywał, że zyskają na tym mieszkańcy. – Utworzenie parku nie oznacza, że nie można zbierać grzybów czy hodować ryb. W planie utworzenia takiego miejsca można zapisać hodowlę ryb i później chwalić się, że mamy najczystsze ryby – przekonywał Grzegorz Kłys. Jego zdaniem to, że w tej chwili na ten temat głównie się rozmawia to wynik braku przyzwolenia politycznego.więcej »
2018-04-21, 09:00

Rozmowa z Ewą Więcek, prezes Uczniowskiego Integracyjnego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego „Piruette-Opole”

Ewa Więcek o 13. Ogólnopolskich Zawodach w Łyżwiarstwie Figurowym „Opolska Łyżwa 2018”
- "Opolska łyżwa" to zawody, które w Opolu odbywają się już od 13 lat. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wpisał je w swój kalendarz, cieszą się dużym powodzeniem w naszym kraju - powiedziała w "Poglądach i osądach" Ewa Więcek, prezes Uczniowskiego Integracyjnego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego "Piruette - Opole".więcej »
2018-04-20, 09:00

Rozmowa z Janiną Kuźmicką oraz komentarz prof. Roberta Rauzińskiego

Prof. Robert Rauziński o dwudniowej konferencji na temat sytuacji demograficznej w powiecie nyskim
Prof. Robert Rauziński, opolski demograf
- Po wojnie Opolszczyzna miała najwyższy przyrost naturalny w Polsce, głownie za sprawą przesiedlonej ludności kresowej. Ale od wielu lat tendencje są niekorzystne, od dawna nie ma u nas nawet prostej zastępowalności pokoleń. Kolejny problem to migracje: 150 tysięcy Opolan pracuje za granicę, drugie tyle wyjechało na stałe - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Robert Rauziński, znany opolski demograf.

Kolejny problem, który czeka Opolszczyznę, to starzenie się społeczeństwa. - To wyzwanie dla władz regionu, które powinny opracować kompleksowy program wspierania seniorów - dodaje nasz gość.więcej »
2018-04-19, 10:53

Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Łukasza Sowady

Krzysztof Drynda o postulatach klubu Razem dla Opola
Krzysztof Drynda, przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola
- Pojawia się moje nazwisko, to prawda. Ale tu nic nie jest przesądzone. Zastanawiamy się nad tym, kto będzie najlepiej reprezentował program Razem dla Opola. Trwają także rozmowy, czy w grę będzie wchodził kandydat RdO, czy może będzie to szersza formuła, obejmująca całą Zjednoczoną Prawicę - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu Razem dla Opola w Radzie Miasta Opola.
Nasz gość przyznał, że RdO jest ostatnio wyjątkowo aktywne, zgłaszając kolejne propozycje, takie jak zwolnienie z podatku od nieruchomości opolan, którzy wyremontują elewacje swoich domów. - Kiedy prezydent Arkadiusz Wiśniewski chciał z nami rozmawiać, zgłaszaliśmy swoje pomysły na poziomie ratusza. Gdy ten dialog ustał, my nadal działamy, ale innymi metodami - stwierdził Drynda.więcej »
2018-04-18, 09:40

Rozmowa z Violettą Porowska i komentarz dr. hab. Marka Białokura

Violetta Porowska o tym, dlaczego tak ważne jest żeby to przedstawiciele rządu uczyli patriotycznych postaw
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- To autorski pomysł wojewody Adriana Czubaka, jeździmy do szkół podstawowych, przede wszystkim tych małych, by tam opowiedzieć dzieciaczkom o Konstytucji 3 Maja i o Święcie Flagi. Te lekcje mają charakter zabawy, uczniowie bardzo dobrze je przyjmują. To promocja patriotycznych podstaw, kto, jak nie przedstawiciele rządu, powinni uczyć patriotyzmu? - pytała retorycznie w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Te lekcje patriotyzmu to element działań w ramach ogólnopolskiego programu "Niepodległa" realizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Program opolskich obchodów dopiero poznamy, wiadomo już jednak, że jego elementem będzie ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Oleśnie.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »