Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2018-10-23, 09:38

Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem

Rafał Bartek o tym, że nie uważa wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
– Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda d'Hondta sprawiła, że mamy mniej mandatów. Mamy za to więcej mandatów w radach powiatów: opolskiego, oleskiego i prudnickiego – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który sam po raz pierwszy został radnym sejmiku. Mniejszość straciła jednak władzę w kilku gminach, gdzie rządziła od zawsze: Prószkowie, Turawie, Łubnianach, Dobrodzieniu i Dąbrowie, gdzie wcześniej (choć nie ty m razem) popierała Marka Leję. Zdaniem Bartka, zadecydowały lokalne uwarunkowania – miejscowi działacze TSKN poparli samorządowców, którzy przestali cieszyć się powszechnym wsparciem. Bartek zapowiada także rozmowy w sprawie utworzenia koalicji w sejmiku. – Będziemy rozmawiali z Koalicją Obywatelską, która uzyskała najlepszy wynik. Prawica żadnych ofert nam nie składała – mówi nasz gość.więcej »
2018-10-22, 10:08

Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Grzegorzem Habrem o niedzielnych wyborach samorządowych

Joanna Maksymowicz o przebiegu liczenia głosów
- To były trudne wybory. Już na etapie przygotowań, bo po nowelizacji kodeksu wyborczego to nie gminy, ale organy wyborcze stały się odpowiedzialne za powołanie komisji. Co więcej, komisji podwójnych, w każdej z nich musiało być co najmniej pięciu członków. Poza tym w grę wchodzą wybory poczwórne, bo wybieramy włodarzy gmin oraz radnego gminnego powiatowego i wojewódzkiego - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz.

Nasz gość stwierdził, że nazwiska wójtów, burmistrzów i prezydentów poznamy w poniedziałek do południa, a wyniki wyborów do sejmiku prawdopodobnie we wtorek.więcej »
2018-10-21, 08:40

Rozmowa z Cezarym Obermajerem o podstawowych zasadach, o których należy pamiętać podczas trwającej ciszy wyborczej

Cezary Obermajer o podstawowych zasady, o których należy pamiętać podczas trwającej ciszy wyborczej
Gościem porannej rozmowy był Cezary Obermajer, komisarz wyborczy w Opolu. Naszego gościa zapytaliśmy m.in. go o przebieg wyborów, sposoby oddawania ważnych głosów, a także podstawowe zasady, o których należy pamiętać podczas trwającej ciszy wyborczej. Rozmowę prowadził Paweł Konieczny.więcej »
2018-10-19, 09:38

Rozmowa z Violettą Porowską i Pawłem Grabowskim o sondażach przedwyborczych

Violetta Porowska o przedwyborczym sondażu opublikowanym przez NTO
Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola
- Ten sondaż pokazuje trendy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola. Opublikowany dzisiaj w NTO sondaż daje jej 21.9% poparcia i drugie miejsce za Arkadiuszem Wiśniewskim (41,1%).

- Trend jest taki, że będzie druga tura wyborów. Oznacza to, że ponad połowa mieszkańców uznaje, że zarządzanie miastem przez Wiśniewskiego nie podoba im się - dodała. Jeśli chodzi o radę miasta, to według sondażu będzie tworzona przez 3 ugrupowania KWW Arkadiusza Wiśniewskiego, Koalicję Obywatelską oraz Prawo i Sprawiedliwość. Żadne ugrupowanie nie uzyska większości pozwalającej na samodzielne rządzenie.

- Rada miasta nie będzie mogła się ścierać politycznie i uprawiać wojenek, bo Opole nie będzie mogło się rozwijać. Moi radni są dojrzałymi kandydatami z dużym doświadczeniem i będą walczyli o te sprawy, które będą rozwiązaniami dla Opola - zapowiedziała.więcej »
2018-10-18, 09:12

Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz dobiegającej końca kampanii wyborczej

Arkadiusz Wiśniewski o poparciu Norberta Honki dla urzędującego prezydenta
- Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańców - powiedział w poranne rozmowie "W cztery oczy" Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola ubiegający się o reelekcję. Norbert Honka, członek Mniejszości Niemieckiej udzielił poparcia Wiśniewskiemu, a nie Marcinowi Gambcowi, który startuje ze swojego komitetu, ale z poparciem Mniejszości.

Na dzisiejszej sesji radni miasta mają zająć się uchwałą obniżającą wynagrodzenie prezydenta. - Pracuję dla mieszkańców i decyzję o obniżeniu pensji przyjmę z godnością, ale uważam, że karanie za to, że ktoś inny zawinił nie jest sprawiedliwe - dodał. Pytany o ocenę ubiegającej kadencji rady miasta stwierdził, że przez trzy i pół roku współpraca układała się bardzo dobrze, a przed wyborami wszystko się zmieniło. - Nagle w zgodę, którą udało się zbudować weszły konflikty. Nadal nie rozumiem, dlaczego Platforma Obywatelska razem z Prawem i Sprawiedliwością głosowali przeciwko aquaparkowi albo festiwalowi z Polsatem.więcej »
2018-10-17, 09:48

Rozmowy z Marcinem Ociepą i Zbigniewem Kubalańcą o ostatnim tygodniu kampanii wyborczej

Marcin Ociepa o konieczności debaty z marszałkiem o przyszłości regionu
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później, że jest już umówiony. To jest ewidentna ucieczka przed wymianą poglądów, a także programów - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii kandydujący w wyborach do sejmiku województwa.

- Zawsze podejrzewałem, że Platforma Obywatelska nie ma programu dla Opolszczyzny, teraz mam już pewność - dodał. Jego zdaniem elementarny szacunek dla wyborców powinien nakazywać marszałkowi stanąć do debaty. - Mówimy o tym, w którym kierunku powinien zmierzać region. Akurat debata urzędującego marszałka z ministrem, który pochodzi z tego regionu, byłaby czymś ważnym dla wyborców dlatego, że mamy rozbieżne stanowiska na temat tego, w którym miejscu jesteśmy - powiedział wiceminister Ociepa.więcej »
2018-10-16, 09:33

Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie

Barbara Barańska o szkodliwości i poziomie zanieczyszczeń powietrza w województwie
Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ
- Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego czasu nie rejestrujemy przekroczeń - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Norma dla benzenu jest jedna i wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny. W ubiegłym roku średnia w tym mieście wyniosła 3,5. Nie można mówić o realnym problemie benzenu w Kędzierzynie-Koźlu - dodała i zaznaczyła, że rozumie niepokój mieszkańców.
Minister zdrowia określił poziom benzenu na stanowisku pracy. Jest to wartość uśredniona na 8 godzin i wynosi 1600 mikrogramów.
Naczelnik Barańska podkreśliła w porannej rozmowie, że większym problemem jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, są wysokie stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5, czyli niska emisja.więcej »
2018-10-15, 09:28

Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola

Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
- Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym świecie. Że mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć dzięki lokalnym mediom jakie programy mają kandydaci.

Takiej możliwości niestety nie mieliśmy, bo sposób przygotowania debaty był poniżej standardu - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Barbara Kamińska, kandydatka na prezydenta opola KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. - Nie były zaproszone osoby z zewnątrz, na widowni mieli być tylko przedstawiciele komitetów wyborczych. Bez relacji w mediach skończyłoby się na tym, że rozmawialibyśmy w swoim gronie pięciu komitetów. Nie wspomnę, że prezydent jeszcze sprawujący władzę odmówił, nie po raz pierwszy dialogu - wyjaśniła.więcej »
2018-10-14, 09:00

Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018

Dr Marek Mazurkiewicz o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018
- To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego. 16 i 17 października odbędzie się kolejna edycja konferencji Colloquium Opole. Tematem będzie "Europa pół wieku po 1968 roku. Historia, Polityka, Kultura". - 1968 rok to moment przyśpieszenia historycznego w wielu krajach Europy, ale także w Stanach Zjednoczonych i Australii. Chcemy naszą uwagę skupić na różnorodnym przebiegu wydarzeń z 1968 roku - dodał gość Radia Opole.więcej »
2018-10-14, 08:30

Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni

Jerzy Szyndler o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni
- Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwie panie. Jest taka konieczność, były z tym określone kłopoty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jerzy Szyndler, przedstawiciel Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarność.

Na listach komitetu do sejmiku województwa znaleźli się między innymi leśnicy i myśliwi. - Najtrudniej było zebrać kandydatów w okręgu nr 4 - dodał Jerzy Szyndler. Wolni i Solidarni to, jak mówi gość Radia Opole, nowe zjawisko na scenie politycznej, również w naszym regionie. Celem partii jest solidaryzm, gdzie silni i bogaci wspomagają słabych i biednych. KW Wolni i Solidarni liczy na to, że w sejmiku województwa będzie kontrolował zarząd województwa i wprowadzi do sejmiku 5 radnych, po jednym z każdego okręgu.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »