Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021)

"W cztery oczy" (rozmowy w latach 2010 - 2021)

2021-12-26, 08:30

Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR

Marcin Żukowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Żukowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie rodziny za wschodnią granicą. Gościem niedzielnej rozmowy „W cztery oczy” był Marcin Żukowski, harcmistrz Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR, zarazem wiceprezes Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen.
2021-12-25, 08:30

Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia

Ks. Marek Dziony [fot. Paula Hołubowicz]
Ks. Marek Dziony [fot. Paula Hołubowicz]
Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem rozmowy „W cztery oczy” był ks. Marek Dziony z parafii w Białej, pracujący w Polsko-Niemieckim Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa w Opolu.
2021-12-19, 08:30

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Paula Hołubowicz]
W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne. Gościem rozmowy „W cztery oczy” była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, naukowiec z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Zrealizowała wiele projektów badawczych. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z rynkiem pracy i zachodzącymi na nim przemianami oraz z procesami migracji, w tym szczególnie imigracją do Polski. Jest współautorką pionierskich w regionie badań „Postawy mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców”. M.in. o ten problem pytaliśmy w programie.
2021-12-18, 08:30

Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych

Violetta Zalejska [fot. Marcin Skomudek]
Violetta Zalejska [fot. Marcin Skomudek]
Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas podsumowań sukcesów i niepowodzeń w mijającym roku, który zdeterminowały ograniczenia wynikające z pandemii. Związane z tym obostrzenia odczuły m.in. instytucje prowadzące działalność kulturalną. Odwołano wiele imprez. Gościem rozmowy „W cztery oczy” była Violetta Zalejska, dyrektor Strzeleckiego Ośrodka Kultury w Strzelcach Opolskich.
2021-12-12, 12:11

Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka

Grzegorz Pukas [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Pukas [fot. Paula Hołubowicz]
Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka, kapelana opolskiej "Solidarności". Broszura była rozdawana dziś przed kilkoma kościołami w regionie. W przeddzień 40 rocznicy stanu wojennego, nasz gość przypominał zasługi biskupa dla opozycjonistów, jego wsparcie a także to jak narażał się bezpiece.
2021-12-11, 08:30

Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło

Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek rzecznik ZUS w regionie Sebastian Szczurek. Pytaliśmy też o przyjęcie obsługi programu 500 plus przez ZUS.
2021-12-05, 09:21

Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”

Monika Feret [fot. Justyna Krzyżanowska]
Monika Feret [fot. Justyna Krzyżanowska]
Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów tego cennego daru, który ratuje życie. Oddawanie krwi, nawet w czasie pandemii, jest bezpieczne. Czy w regionie i opolskich szpitalach mamy deficyt krwi? M.in. o to zapytaliśmy gościa niedzielnej rozmowy „W cztery oczy”, którym była Monika Feret z Opolskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
2021-12-03, 13:51

Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim

Radosław Roszkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radosław Roszkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne dofinansowanie na takie cele mogą ubiegać się samorządy lokalne oraz np. kolej. Rozmowy na ten temat prowadzono w Zlatych Horach. Dotyczyły one modernizacji dróg i budowy ścieżki rowerowej łączącej oba kraje. Pojawił się też pomysł budowy przystanków kolejowych koło skansenu w Zlatych Horach oraz na styku Moszczanki i Pokrzywnej w Górach Opawskich. Ułatwi to dostęp turystów do atrakcyjnych terenów pogranicza. O szczegóły tych przedsięwzięć zapytaliśmy Radosława Roszkowskiego, starostę prudnickiego, który był gościem sobotniej rozmowy.
2021-11-21, 08:30

Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej

Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty jest na monografii autorstwa księdza dr. Johannesa Chrząszcza. Pierwodruk ukazał się w 1926 roku. Autor przedstawia w nim nie tylko dzieje Białej, ale też i nawiązuje do przeszłości innych miast powiatu prudnickiego. Gościem niedzielnej rozmowy „W cztery oczy” był Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej, które znacząco przyczyniło się do ponownego wydania książki wydrukowanej po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Zapytaliśmy m.in. o zawartość i znaczenie tej publikacji oraz o osobę autora.
2021-11-20, 08:30

Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie

Stefan Wacław [fot. Maria Oleksy]
Stefan Wacław [fot. Maria Oleksy]
Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające jej wsparcia. W sobotni poranek gościem rozmowy „W cztery oczy” był Stefan Wacław. Jest on zwycięzcą II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Doradca Roku” w rolnictwie. Zawodowo związany jest z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Na co dzień dzieli się swoją wiedzą z rolnikami powiatu krapkowickiego. Zapytaliśmy go m.in. o sukcesy i problemy dotyczące upraw i hodowli zwierząt w regionie.
1234567

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »