Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk…
2019-06-26, 08:59 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk o zagospodarowaniu przestrzennym Opola

Jacek Niesłuchowski o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego
Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu
- Zachęcamy wszystkich do udziału w jedenastej już edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Mamy tu dwie kategorie: najlepsza przestrzeń oraz najlepszy obiekt użyteczności publicznej. W tym roku, z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii, chcemy także wyróżnić najciekawsze miejsca, które zmieniły się dzięki unijnym dotacjom - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Konkurs ogłoszono we wtorek "pod chmurką", na bulwarach nadodrzańskich, które zostały nagrodzone w roku 2012. Realizacje można zgłaszać do 18 sierpnia (mailowo, listownie lub osobiście, wszystkie szczegóły na stronie przestrzeń.opolskie.pl), potem zbierze się komisja konkursowa, która do października objedzie wszystkie zgłoszone miejsca i potem wybierze najciekawsze. We wrześniu uruchomiona zostanie także aplikacja, która pozwoli mieszkańcom regionu na wybór najciekawszych, ich zdaniem, miejsc i obiektów.
Do tej pory do konkursu zgłoszono 191 różnych propozycji, nagrody lub wyróżnienia przyznano 51 z nich. - Czy są propozycje budzące kontrowersje? Tak było z Małym Rynkiem w Opolu, nie wszystkim podobało się, że jest tam tyle betonu. Ale dziś jest to miejsce powszechnie akceptowane - mówi nasz gość.
Dr Joanna Filipczak o tym jak o to, jak wygląda nasza przestrzeń publiczna w Opolu
Dr Joanna Filipczyk, historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego
- Jeszcze nie widziałam pomnika przy galerii Solaris, ale mam pewną obawę, że to miejsce jest zagospodarowywane nieco chaotycznie. Ale ten chaos w planowaniu przestrzennym to chyba nasza specjalność. Tak jak tzw. pasteloza, zwana też Szaleństwem Słowiańszczyzny, czyli malowanie elewacji bloków wielkopłytowych na różne pastelowe kolory. Ostatnio mówi się o kolejnym zjawisku: betonozie - mówiła w "Poglądach i osądach" dr Joanna Filipczyk,historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa problemem jest i to, że Polacy nie bardzo lubią stosować się do zaleceń fachowców-planistów, i to, że źle się czują w pustej przestrzeni (tzw, horror vacui) i od razu chcą ją czymś zapełnić. Jak na ulicy Krakowskiej, która - zdaniem naszego gościa - powinna być zwykłą ulicą a została niepotrzebnie wzbogacona o różne ozdóbki.

Dr Filipczyk zapytaliśmy także o opolskie pomniki. Stwierdziła, że pomysł skorzystania z marmuru z Cararry do zorganizowania pleneru rzeźbiarskiego był niezły, problem w tym, że rzeźbę planuje się pod kątem konkretnego otoczenia. I tego tu zabrakło. Wzgórze Uniwersyteckie nasz gość uznał za swego rodzaju "ciekawostkę turystyczna", skrytykował też pomnik księcia Kazimierza I. - Jest dowodem na to, jak wielkie znaczenie przy stawianiu pomników ma polityka historyczna, on stanął na fundamentach pomnika Fryderyka Wielkiego. Czyli w tle tradycyjnie jest polityka.
Z Jackiem Niesłuchowskim rozmawia Marek Świercz
Z dr Joanną Filipczyk rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »