Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof…
2019-06-13, 10:37 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim

Prof. Tomasz Halski o wyniku PMWSZ w Opolu w rankingu portalu „Perspektywy”
Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu
– To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Zaczynaliśmy w tym rankingu w trzeciej dziesiątce, potem awans na piętnaste miejsce, a następnie dziewiąte, piąte i w tym roku trzecie. Tu warto zwrócić uwagę na to, że na pierwszym miejscu jest akademia w Gorzowie, czyli tak naprawdę uczelnia akademicka, a na drugim uczelnia z Białej Podlaskiej, która od kilku lat pretenduje do statusu uczelni akademickiej, bo złożyła dwa wnioski o prawo doktoryzowania. Czyli to wyższy poziom, do którego też się przymierzaliśmy – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, która w najnowszym rankingu uczelni przygotowanym przez portal „Perspektywy” zajęła trzecie miejsce w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych. Nasz gość stwierdził, że metodologia rankingu zapewne nie jest doskonała (bo dużo zależy od tego, jakie kryteria brane są pod uwagę), ale z jego punktu widzenia najważniejsze jest to, że wszystkie uczelnie badane są tą samą miarą. Rektora Halskiego pytaliśmy także o fuzje PMWSZ z Uniwersytetem Opolskim. Przypomnijmy: porozumienie w tej sprawie zostało podpisane, ale szkoła medyczna się z niego wycofała, bo uznała, że UO nie dotrzymał warunków umowy. Interweniował resort szkolnictwa wyższego, który wcześniej od połączenia uczelni uzależnił zgodę na utworzenie w Opolu kierunku lekarskiego. – Z ostatnich informacji wynika, że połączymy się 15 lipca, więc decyzja zapadnie prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni – mówi nasz gość.
Prof. Przemysław Malinowski o tym, dlaczego w Nysie się dobrze studiuje
Prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie
– Jak popatrzymy na ranking uniwersytetów i politechnik, to nasz wynik jest mniej więcej podobny: jesteśmy w środku stawki. Biorąc pod uwagę wiek naszych uczelni i potencjał regionu, to jest miejsce bardzo dobre. Inna sprawa, że nie tylko ja, ale także wielu innych rektorów państwowych szkół zawodowych ma poważne zastrzeżenia co do metodologii tworzenia tego rankingu i rzetelności danych branych pod uwagę – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, która w rankingu „Perspektyw” w kategorii wyższych szkół zawodowych zajęła 15. miejsce. Nasz gość dodał, że – w jego ocenie – ranking bardziej ekscytuje rywalizujących ze sobą rektorów (na przykład Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego), niż maturzystów wybierających przyszłe miejsce kształcenia. Atutem Nysy są przyjazne warunki, wsparcie finansowe miasta (nie tylko stypendia, ale także dopłata do mieszkania) i atrakcyjne kierunki, takie jak jazz i muzyka estradowa a w przyszłości, bo takie są plany uczelni, także aktorstwo.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »