Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem…
2019-06-10, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim o strategii rozwoju Opola
Arkadiusz Wiśniewski
- Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowany z mieszkańcami. I myślę, że to się udało. Opole przeżywa bardzo dobry okres, ma największy budżet w swojej historii, co pozwala nam na planowanie ambitnych przedsięwzięć - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Strategia rozwoju Opola do roku 2030, która musi jeszcze zostać przyjęta przez radnych. liczy sobie około 60 stron. Do piątku opolanie mogli zgłaszać do niej swoje uwagi.
Jak mówi nasz gość, strategia wylicza kilka zasadniczych pól działania: to współpraca miasta z opolskimi uczelniami, działania proekologiczne (od nowych terenów zielonych po budowę centrów przesiadkowych, wreszcie rozwiązanie problemów komunikacyjnych.
- Tu lista jest długa, najważniejsze są przeprawy mostowe przez Odrę - mówił Wiśniewski.
W planach są także dwie duże inwestycje, na których prezydentowi zależy najbardziej: budowa aquaparku w miejscu, gdzie dziś jest stadion Odry Opole, a także budowa nowego stadionu.
Zapytany o to, czy władze Opola myślą o kolejne korekcie granic. prezydent stwierdził, że w strategii nie ma takich planów, ale docierają do niego sygnały, że mieszkańcy niektórych z podopolskich sołectw przebąkują o tym, że chcieliby mieszkać w granicach miasta.
Rozmowa z dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola
dr. Witold Potwora

- Podoba mi się ta strategia, bo jest konkretna i napisana czytelnym językiem. Podejrzewam, że jej autorzy bez trudno mogliby do niej dołączyć ze dwieście stron danych statystycznych - mówił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Nasz gość stwierdził, że przygotowanie strategii na kilkanaście lat jest obarczone dużym ryzykiem, bo świat zmienia się tak szybko, że założenia, na których strategię oparto, mogą się zdezaktualizować.

- Tak było ze strategią dla Opolszczyzny, którą przygotowano kilkanaście lat temu. Nikt wtedy nie był w stanie przewidzieć, że bezrobocie spadnie tak bardzo. A dziś jest rekordowo niskie - stwierdził Potwora.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »