Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem…
2019-05-17, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Arkadiusz Wickiewicz o tym, ile młodzi Polacy wiedzą o funkcjonowaniu swojego kraju
Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu
- Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził miesięcznik „Perspektywy”, to okazuje się, że wśród pytanych przez redaktorów absolwentów o ich dalsze plany edukacyjne to dominuje wybór kierunków społecznych, to aż dwie trzecie wskazań. Tymczasem wiedza obywatelska cz wiedza polityczna tych młodych ludzi jest nikła. A marzą o administracji, prawie, dziennikarstwie czy socjologii - mówił w rozmowie „W cztery oczy” Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO i PSP nr 1 Opolu.

Nasz gość dodaje, że problemem jest też zaangażowanie społeczne Polaków.

- W Europie Środkowo-Wschodniej na tysiąc obywateli przypadają raptem dwie organizacje pożytku publicznego. W Austrii to już siedem takich organizacji. Z drugiej strony my mamy największy odsetek wolontariuszy – mówi Wickiewicz. – Trzeba sobie odpowiedzieć, co zrobić, by uświadomić młodemu człowiekowi, że działając pro publico bono działa także dla swojej korzyści. Dobrego rozwiązania chyba nie ma, bo cała Europa Zachodnia boryka się z problemem partycypacji obywatelskiej.

Dodajmy, że podopieczni naszego gościa są wśród uczestników Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Finał 17. edycji konkursu dziś w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Zbigniew Kubalańca o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym dla opolskich uczniów organizujemy już od kilkunastu lat. Po reformie biorą w nim udział uczniowie klas siódmych i ósmych oraz trzecich klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mamy w Polsce ogromny problem, także wśród osób dorosłych, jeżeli chodzi o wiedzę na temat kompetencji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego czy też rozróżnienie, czy zajmuje się marszałek, a czym wojewoda. I dlatego trzeba propagować wiedzę o samorządzie – mówił w „Poglądach i osądach” wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Nasz gość mówi, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, w tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników.

- W pisemnym finale weźmie udział 69 uczniów. 10 przejdzie do ostatniej rundy, podczas której będą prezentowali swoją własną gminę – mówi Kubalańca.

Nasz gość mówił także o Kongresie Młodzieży, który ma być partnerem samorządu województwa w określeniu potrzeb młodych Opolan.

- My zajmujemy się różnymi środowiskami, choćby seniorami, strażakami, działkowcami, przedsiębiorców czy studentów, a kontakt z młodzieżą licealną był słabszy. A powinniśmy mieć strategię dla tej właśnie młodzieży, taką, która pozwoli ją zachęcić, by po zdaniu matury kontynuowała naukę a potem znalazła pracę w regionie – mówi Kubalańca.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »