Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem…
2019-05-17, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Arkadiusz Wickiewicz o tym, ile młodzi Polacy wiedzą o funkcjonowaniu swojego kraju
Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu
- Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził miesięcznik „Perspektywy”, to okazuje się, że wśród pytanych przez redaktorów absolwentów o ich dalsze plany edukacyjne to dominuje wybór kierunków społecznych, to aż dwie trzecie wskazań. Tymczasem wiedza obywatelska cz wiedza polityczna tych młodych ludzi jest nikła. A marzą o administracji, prawie, dziennikarstwie czy socjologii - mówił w rozmowie „W cztery oczy” Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO i PSP nr 1 Opolu.

Nasz gość dodaje, że problemem jest też zaangażowanie społeczne Polaków.

- W Europie Środkowo-Wschodniej na tysiąc obywateli przypadają raptem dwie organizacje pożytku publicznego. W Austrii to już siedem takich organizacji. Z drugiej strony my mamy największy odsetek wolontariuszy – mówi Wickiewicz. – Trzeba sobie odpowiedzieć, co zrobić, by uświadomić młodemu człowiekowi, że działając pro publico bono działa także dla swojej korzyści. Dobrego rozwiązania chyba nie ma, bo cała Europa Zachodnia boryka się z problemem partycypacji obywatelskiej.

Dodajmy, że podopieczni naszego gościa są wśród uczestników Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Finał 17. edycji konkursu dziś w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Zbigniew Kubalańca o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym dla opolskich uczniów organizujemy już od kilkunastu lat. Po reformie biorą w nim udział uczniowie klas siódmych i ósmych oraz trzecich klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mamy w Polsce ogromny problem, także wśród osób dorosłych, jeżeli chodzi o wiedzę na temat kompetencji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego czy też rozróżnienie, czy zajmuje się marszałek, a czym wojewoda. I dlatego trzeba propagować wiedzę o samorządzie – mówił w „Poglądach i osądach” wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Nasz gość mówi, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, w tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników.

- W pisemnym finale weźmie udział 69 uczniów. 10 przejdzie do ostatniej rundy, podczas której będą prezentowali swoją własną gminę – mówi Kubalańca.

Nasz gość mówił także o Kongresie Młodzieży, który ma być partnerem samorządu województwa w określeniu potrzeb młodych Opolan.

- My zajmujemy się różnymi środowiskami, choćby seniorami, strażakami, działkowcami, przedsiębiorców czy studentów, a kontakt z młodzieżą licealną był słabszy. A powinniśmy mieć strategię dla tej właśnie młodzieży, taką, która pozwoli ją zachęcić, by po zdaniu matury kontynuowała naukę a potem znalazła pracę w regionie – mówi Kubalańca.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »