Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisi ...
2019-05-15, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

Roland Wrzeciono o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

- Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powstało w 2008 roku, żeby zająć się przekazywaniem unijnych dotacji przedsiębiorcom. To inny typ klienta niż samorządowcy, którzy byli wcześniej głównymi beneficjentami unijnych programów, dlatego uznano, że potrzebna jest jednostka, która się wyspecjalizuje w kontaktach z biznesem. Podobno instytucje powołano także w innych regionach. Bilans działalności OCRG to dotacje przyznane w regionie od 2004 roku 1114 projektom. Ogółem dofinansowanie wyniosło 1 miliard 214 mln zł, do których trzeba doliczyć wkład własny, co razem daje 2 miliardy 304 mln zł - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Nasz gość przypomniał, że OCRG bardzo pilnowało procedur i terminów, żeby nie narazić się na zarzut uznaniowości przy przyznawaniu dotacji. Wypracowało równocześnie model merytorycznego wsparcia beneficjentów przez przypisanych im urzędników, pilotujących prowadzone postępowania.

- To w perspektywie długofalowej przynosi korzyści, beneficjent ma opiekuna, do którego zawsze może zadzwonić, co ułatwia współpracę i przyśpiesza procedury - dodaje Wrzeciono.
Dyrektor OCRG dodaje, że praca jego podwładnych jest na bieżąco kontrolowana, nie tylko przez urząd marszałkowski, ale także Krajową Administracje Skarbową, która - jak twierdzi - ma w siedzibie OCRG dwa pokoje, w których kontrolerzy pracują praktycznie na okrągło.
- Ale nie ma się co dziwić, bo w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze kwituje temat nasz gość.
Grzegorz Kuliś o unijnym wsparciu w realizacji projektów
Grzegorz Kuliś z Business Centre Club

- Wśród projektów, które uzyskały unijne wsparcie, były projekty realizowane przez nas. Są nadal takie projekty, które w tej chwili realizujemy. Kwoty, o których tu mówimy, są absolutnie imponujące. Przyniosły dużą korzyść dla przedsiębiorców, to nie ulega wątpliwości, to wsparcie finansowe dało przysłowiowego "kopa" opolskiej gospodarce - mówił w "Poglądach i osadach" Grzegorz Kuliś z BCC.

Nasz gość mówi, że jego firma w tej chwili realizuje projekty w obszarze badawczo-rozwojowym.

- Współpracujemy z naukowcami z Politechniki Opolskiej - dodaje Kuliś.

Zdaniem naszego gościa, jedynym kłopotem jest to, że realizacja projektów z unijnym wsparciem obarczona jest bardzo dużą biurokracją.

- Dlatego osobiście jestem zwolennikiem tak zwanych środków zwrotnych. Otrzymujemy pożyczkę, realizujemy projekt dynamiczniej, bo tej biurokracji nie ma. A jeśli uzyskamy założone wyniki, możemy wystąpić o umorzenie takiej pożyczki. A jak nie osiągniemy, to pieniądze zwracamy - dodaje Kuliś.

Naszego gościa zapytaliśmy, czy to dobrze, że tylko niewielki odsetek ze 100 tysięcy opolskich firm, jak pokazują dane OCRG, sięga po unijne dotacje.

- Myślę, że ważniejsza od ilości firm jest jakość projektów. Jeśli jakaś firma udowodniła, że ma pomysły i radzi sobie z wykorzystaniem i rozliczeniem unijnych dotacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, by występowała po kolejną dotację - ocenia nasz gość.

Zobacz także

2019-04-11, godz. 10:00 Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej - Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w ro ... » więcej 2019-04-10, godz. 10:10 Rozmowy z Robertem Sochą i Mirosławem Śnigórskim Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu – Z informacji, które zbieraliśmy wczoraj i które potwierdzamy dzisiaj, wynika, że egzamin, który ro ... » więcej 2019-04-09, godz. 10:24 Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem Stecem prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych – Sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Prawnicy nie nadążają za zmianami ... » więcej 2019-04-08, godz. 00:00 Rozmowy z Michałem Siekiem oraz dr Ireną Koszyk o sytuacji strajkowej w opolskich szkołach Michał Siek, opolski kurator oświaty - Wiemy już, że dziś do szkół przyszła bardzo mała liczba dzieci. Pytanie, jak długo rodzice będą w stanie zapewnić im op ... » więcej 2019-04-07, godz. 08:35 Rozmowa z Dominiką Bilik o zabawach "Brzdąców w Muzeum", konkursie Eduko i poszukiwaniach wolontariuszy na Dzień Wolne ... Na dowód tego, że działalność Muzeum Śląska Opolskiego nie ogranicza się jedynie do ekspozycji dzieł sztuki, Dominika Bilik opowiedziała nam o możliwości podą ... » więcej 2019-04-06, godz. 08:35 Rozmowa z podinspektorem Maciejem Milewskim o statystykach wypadków w 2018 roku Maciej Milewski, podinspektor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2018 r. spadła liczb ... » więcej 2019-04-05, godz. 09:30 Rozmowy z prof. Markiem Masnykiem oraz Romanem Kolkiem o połączeniu UO i PMWSZ Prof Marek Masnyk rektor Uniwersytetu Opolskiego - Ze swojej strony gwarantowałem i gwarantuję dalej pięcioletni okres zatrudnienia dla pracowników PMWSZ - po ... » więcej 2019-04-04, godz. 10:41 Rozmowy z Przemysławem Pospieszyńskim i Łukaszem Sowadą Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta Opola – Jedyny mój błąd to to, że nie zadzwoniłem od razu do biura rady ... » więcej 2019-04-03, godz. 09:56 Rozmowa z Małgorzatą Rabiegą i dr. Krzysztofem Badorą o zmianach klimatycznych i o tym, co się z tym wiąże Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału ochrony środowiska urzędu miasta - Chodzi o to, żeby mieszkańcy żyli w dobrym mieście, z zielenią, żeby nie było tych z ... » więcej 2019-04-02, godz. 09:50 Rozmowy z Anną Bartoszek-Dec i Małgorzatą Kozak Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego – Na Opolszczyźnie jest około 300 repatrian ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »