Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem…
2019-05-15, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

Roland Wrzeciono o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

- Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powstało w 2008 roku, żeby zająć się przekazywaniem unijnych dotacji przedsiębiorcom. To inny typ klienta niż samorządowcy, którzy byli wcześniej głównymi beneficjentami unijnych programów, dlatego uznano, że potrzebna jest jednostka, która się wyspecjalizuje w kontaktach z biznesem. Podobno instytucje powołano także w innych regionach. Bilans działalności OCRG to dotacje przyznane w regionie od 2004 roku 1114 projektom. Ogółem dofinansowanie wyniosło 1 miliard 214 mln zł, do których trzeba doliczyć wkład własny, co razem daje 2 miliardy 304 mln zł - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Nasz gość przypomniał, że OCRG bardzo pilnowało procedur i terminów, żeby nie narazić się na zarzut uznaniowości przy przyznawaniu dotacji. Wypracowało równocześnie model merytorycznego wsparcia beneficjentów przez przypisanych im urzędników, pilotujących prowadzone postępowania.

- To w perspektywie długofalowej przynosi korzyści, beneficjent ma opiekuna, do którego zawsze może zadzwonić, co ułatwia współpracę i przyśpiesza procedury - dodaje Wrzeciono.
Dyrektor OCRG dodaje, że praca jego podwładnych jest na bieżąco kontrolowana, nie tylko przez urząd marszałkowski, ale także Krajową Administracje Skarbową, która - jak twierdzi - ma w siedzibie OCRG dwa pokoje, w których kontrolerzy pracują praktycznie na okrągło.
- Ale nie ma się co dziwić, bo w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze kwituje temat nasz gość.
Grzegorz Kuliś o unijnym wsparciu w realizacji projektów
Grzegorz Kuliś z Business Centre Club

- Wśród projektów, które uzyskały unijne wsparcie, były projekty realizowane przez nas. Są nadal takie projekty, które w tej chwili realizujemy. Kwoty, o których tu mówimy, są absolutnie imponujące. Przyniosły dużą korzyść dla przedsiębiorców, to nie ulega wątpliwości, to wsparcie finansowe dało przysłowiowego "kopa" opolskiej gospodarce - mówił w "Poglądach i osadach" Grzegorz Kuliś z BCC.

Nasz gość mówi, że jego firma w tej chwili realizuje projekty w obszarze badawczo-rozwojowym.

- Współpracujemy z naukowcami z Politechniki Opolskiej - dodaje Kuliś.

Zdaniem naszego gościa, jedynym kłopotem jest to, że realizacja projektów z unijnym wsparciem obarczona jest bardzo dużą biurokracją.

- Dlatego osobiście jestem zwolennikiem tak zwanych środków zwrotnych. Otrzymujemy pożyczkę, realizujemy projekt dynamiczniej, bo tej biurokracji nie ma. A jeśli uzyskamy założone wyniki, możemy wystąpić o umorzenie takiej pożyczki. A jak nie osiągniemy, to pieniądze zwracamy - dodaje Kuliś.

Naszego gościa zapytaliśmy, czy to dobrze, że tylko niewielki odsetek ze 100 tysięcy opolskich firm, jak pokazują dane OCRG, sięga po unijne dotacje.

- Myślę, że ważniejsza od ilości firm jest jakość projektów. Jeśli jakaś firma udowodniła, że ma pomysły i radzi sobie z wykorzystaniem i rozliczeniem unijnych dotacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, by występowała po kolejną dotację - ocenia nasz gość.

Zobacz także

2020-03-09, godz. 09:05 Grzegorz Sawicki o projekcie prószkowskiej Pomologii Projekt prószkowskiej Pomologii wreszcie nabiera rozpędu. Właśnie dziś Uniwersytet Opolski podpisze umowę z wykonawcą, która wybuduje Międzynarodowe Centrum Badań… » więcej 2020-03-08, godz. 08:35 Krzysztof Mucha o uroczystej gali XXX-lecia Samorządu Terytorialnego w Namysłowie 8 marca 1990 r. została uchwalona Ustawa o samorządzie gminnym. W tym dniu przypada również Dzień Kobiet. W Namysłowie postanowiono połączyć te dwie okoliczności… » więcej 2020-03-07, godz. 08:35 Łukasz Berlik o wypuszczeniu myszołowa, które odbędzie się w przyszły weekend Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze niezmiennie zaprasza opolan do kontaktu z fauną i florą. Już w sobotę (14.03) kolejna okazja do spaceru na Wyspie Bolko, tym… » więcej 2020-03-06, godz. 08:24 Marek Tomków o pacjentach kupujących leki "na zapas" Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskie - Widzimy te skutki zwłaszcza w sferze emocjonalnej. Pacjenci przychodzą do apteki i chcą robić zapasy, do… » więcej 2020-03-05, godz. 08:53 Przemysław Pytlik o uruchomieniu miejskiego programu in-vitro w Opolu - To jest ponadpartyjny i ponadpolityczny projekt, który służy mieszkańcom Opola - mówił w porannej rozmowie „ W 4 oczy” Przemysław Pytlik, niezależny radny Opola… » więcej 2020-03-04, godz. 08:53 Violetta Porowska o specustawie ws. koronawirusa - Nasze działania w ostatnich paru dniach były naprawdę bardzo pilne i w trybie ekstraordynaryjnym przygotowaliśmy specustawę ws. koronawirusa. Chodzi o to, żebyśmy… » więcej 2020-03-03, godz. 09:50 Yaroslav Bahriy o Młodzieżowym Centrum Leczenia Nerwic w Zawadzie - Wczoraj zaczęliśmy działalność i już mamy 8 osób. Jeszcze 7 miejsc jest wolnych, już trwają zapisy, także myślę, że szybko wypełnimy te 15 miejsc. NFZ zapewnił… » więcej 2020-03-02, godz. 09:39 Beata Dyko o możliwości przystąpienia do Małego ZUS-u plus - Przedsiębiorcy mieli 30 dni na dokonanie zmiany i zgłoszenie się do Małego ZUS-u plus, ale ze względu na to, że luty miał 29 dni i 29 wypadał w sobotę, to jeszcze… » więcej 2020-03-01, godz. 08:45 Martyna Kolemba-Gaschka o obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w wielu miejscowościach na Opolszczyźnie odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zaproszenie na uroczystości w stolicy regionu… » więcej 2020-02-29, godz. 08:45 Ks. prof. Marek Lis o Wielkopostnych Wykładach Otwartych na Wydziale Teologicznym UO Po raz kolejny Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na Wielkopostne Wykłady Otwarte. O cyklu, który w tym roku nosi tytuł “Kryzys w świecie, kryzys… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »