Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem…
2019-05-15, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

Roland Wrzeciono o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

- Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powstało w 2008 roku, żeby zająć się przekazywaniem unijnych dotacji przedsiębiorcom. To inny typ klienta niż samorządowcy, którzy byli wcześniej głównymi beneficjentami unijnych programów, dlatego uznano, że potrzebna jest jednostka, która się wyspecjalizuje w kontaktach z biznesem. Podobno instytucje powołano także w innych regionach. Bilans działalności OCRG to dotacje przyznane w regionie od 2004 roku 1114 projektom. Ogółem dofinansowanie wyniosło 1 miliard 214 mln zł, do których trzeba doliczyć wkład własny, co razem daje 2 miliardy 304 mln zł - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Nasz gość przypomniał, że OCRG bardzo pilnowało procedur i terminów, żeby nie narazić się na zarzut uznaniowości przy przyznawaniu dotacji. Wypracowało równocześnie model merytorycznego wsparcia beneficjentów przez przypisanych im urzędników, pilotujących prowadzone postępowania.

- To w perspektywie długofalowej przynosi korzyści, beneficjent ma opiekuna, do którego zawsze może zadzwonić, co ułatwia współpracę i przyśpiesza procedury - dodaje Wrzeciono.
Dyrektor OCRG dodaje, że praca jego podwładnych jest na bieżąco kontrolowana, nie tylko przez urząd marszałkowski, ale także Krajową Administracje Skarbową, która - jak twierdzi - ma w siedzibie OCRG dwa pokoje, w których kontrolerzy pracują praktycznie na okrągło.
- Ale nie ma się co dziwić, bo w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze kwituje temat nasz gość.
Grzegorz Kuliś o unijnym wsparciu w realizacji projektów
Grzegorz Kuliś z Business Centre Club

- Wśród projektów, które uzyskały unijne wsparcie, były projekty realizowane przez nas. Są nadal takie projekty, które w tej chwili realizujemy. Kwoty, o których tu mówimy, są absolutnie imponujące. Przyniosły dużą korzyść dla przedsiębiorców, to nie ulega wątpliwości, to wsparcie finansowe dało przysłowiowego "kopa" opolskiej gospodarce - mówił w "Poglądach i osadach" Grzegorz Kuliś z BCC.

Nasz gość mówi, że jego firma w tej chwili realizuje projekty w obszarze badawczo-rozwojowym.

- Współpracujemy z naukowcami z Politechniki Opolskiej - dodaje Kuliś.

Zdaniem naszego gościa, jedynym kłopotem jest to, że realizacja projektów z unijnym wsparciem obarczona jest bardzo dużą biurokracją.

- Dlatego osobiście jestem zwolennikiem tak zwanych środków zwrotnych. Otrzymujemy pożyczkę, realizujemy projekt dynamiczniej, bo tej biurokracji nie ma. A jeśli uzyskamy założone wyniki, możemy wystąpić o umorzenie takiej pożyczki. A jak nie osiągniemy, to pieniądze zwracamy - dodaje Kuliś.

Naszego gościa zapytaliśmy, czy to dobrze, że tylko niewielki odsetek ze 100 tysięcy opolskich firm, jak pokazują dane OCRG, sięga po unijne dotacje.

- Myślę, że ważniejsza od ilości firm jest jakość projektów. Jeśli jakaś firma udowodniła, że ma pomysły i radzi sobie z wykorzystaniem i rozliczeniem unijnych dotacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, by występowała po kolejną dotację - ocenia nasz gość.

Zobacz także

2020-03-17, godz. 09:51 Jarosław Kończyło o przekształceniu szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - W szpitalu przygotowaliśmy śluzy, żeby wydzielić tę część „brudną” od „czystej”. Wnioskowaliśmy o środki ochrony osobistej, one do nad docierają, ale w nadmiarze… » więcej 2020-03-16, godz. 08:58 Sebastian Szczurek o wstrzymaniu wyjazdów do sanatoriów oraz pomocy dla przedsiębiorców - Podjęliśmy decyzję, by nasze sale obsługi wyłączyć z bezpośredniej obsługi klientów, natomiast jeśli ktoś chce złożyć dokumenty, to oczywiście może to zrobić… » więcej 2020-03-15, godz. 08:30 Małgorzata Płaszczyk-Waligórska o konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi nas jako konsumentów 15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta. O naszej konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi nas jako… » więcej 2020-03-14, godz. 00:00 Basia Beuth i Michał Gołąb o Warsztatach Gitarowych fundacji BLUESOPOLE Fundacja BluesOpole przekonuje nas, że „Muzyka daje siłę”. O tym, kto może przyjść na warsztaty gitarowe, ale także o możliwości szkolenia wokalnego informowali… » więcej 2020-03-13, godz. 08:55 Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego Sanepidu do badań genetycznych w celu identyfikacji koronawirusa Dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jest to skomplikowany aparat, udało nam się go kupić w bardzo szybkim tempie, oczywiście… » więcej 2020-03-12, godz. 10:30 Arkadiusz Wiśniewski o funkcjonowaniu miasta w obliczu zagrożenia koronawirusem – Pracujemy dalej, bo z jednej strony jest to troska o miasto, żeby ono mogło działać, bo potrzebna jest ciągłość pracy instytucji miejskich, z drugiej strony… » więcej 2020-03-11, godz. 09:22 Michał Siek o tym jakie rekomendacje popłynęły do szkół i przedszkoli z Ministerstwa Edukacji Narodowej - Trochę inaczej jest w szkołach średnich a w szkołach podstawowych. W średnich gromadzi się młodzież z większego terenu, z różnych miejscowości. W podstawówkach… » więcej 2020-03-10, godz. 10:06 Janusz Kowalski o rządowym programie „Kolej Plus szansą” – Po tej słynnej konferencji prezydenta na stacji w Końskich otworzyła się gigantyczna możliwość dla woj. opolskiego i otworzenia linii kolejowej Racibórz-Głubczyce… » więcej 2020-03-09, godz. 09:05 Grzegorz Sawicki o projekcie prószkowskiej Pomologii Projekt prószkowskiej Pomologii wreszcie nabiera rozpędu. Właśnie dziś Uniwersytet Opolski podpisze umowę z wykonawcą, która wybuduje Międzynarodowe Centrum Badań… » więcej 2020-03-08, godz. 08:35 Krzysztof Mucha o uroczystej gali XXX-lecia Samorządu Terytorialnego w Namysłowie 8 marca 1990 r. została uchwalona Ustawa o samorządzie gminnym. W tym dniu przypada również Dzień Kobiet. W Namysłowie postanowiono połączyć te dwie okoliczności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »