Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem…
2019-05-14, 10:51 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych.

Marcin Ociepa o rozwoju stref ekonomicznych
Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

- Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustawy Polska Strefa Inwestycji. To jest ta ustawa, która sprawiła, że cała Polska jest objęta przepisami dotyczącymi specjalnych stref ekonomicznych. Do tej pory mieliśmy tylko 14 wydzielonych obszarów, które stanowiły niewielki odsetek terytorium kraju.

Drugie ważne wydarzenie ma miejsce w Elektrowni Opole - to pierwsza synchronizacja bloku nr 6 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Tu będziemy wspólnie z wiceministrem energii i ambasador Stanów Zjednoczonych. To jest bardzo ważne, w tym momencie Elektrownia Opole staje się trzecią elektrownią w kraju - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Nasz gość mówił także o obradach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sam brał udział w dwóch panelach: pierwszy dotyczył polskiego lobbingu w Brukseli, drugi brexitu.

- Rozmawialiśmy o tym, jak widzielibyśmy relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Mamy problem zawieszonego brexitu. Mamy dwa scenariusze: wyjścia na bazie umowy bądź twardego brexitu. Drugi wariant oznacza dla naszych przedsiębiorców duże problemy. Wielka Brytania jest naszym trzecim partnerem a jeśli chodzi o produkty spożywcze nawet drugim - mówił Ociepa.

Nasz gość opowiadał także o swoim autorskim projekcie, czyli lobbystycznym hubie, który rusza w tym tygodniu w Brukseli. To przedsięwzięcie firmowane przez kilkanaście spółek skarbu państwa (w tym KGHM), które ma pomóc polskiemu biznesowi w promocji na unijnych rynkach.
Maciej Badora o konferencji "Polska Strefa Inwestycji"
Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zmieniła się formuła pomocy publicznej dla przedsiębiorców, odeszliśmy od wydzielonych administracyjnie terenów w poszczególnych gminach. Dzisiaj inwestując na całym obszarze Polski, a nasza strefa odpowiada za jej fragment, można taką pomoc publiczną uzyskać. Polska Strefa Inwestycji jest po to, by podkreślić, że mówimy dzisiaj już nie tylko o podstrefach - mówił w "Poglądach i osadach" Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowe rozwiązania zwiększają role samorządów, które są takim partnerem dla inwestora, od którego zależą takie kluczowe kwestie jak polityka względem przedsiębiorców czy też plany zagospodarowania przestrzennego.

- Pamiętajmy, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane inwestycjami przemysłowymi, na przykład samorządy tradycyjnie rolnicze są często sceptyczne wobec takich inwestycji. Nowe rozwiązania dają samorządom szansę, ale do niczego ich nie obligują - dodał nasz gość.

Badora podkreślił też, że choć tradycyjne strefy mają działać tylko do końca 2026 roku, to rozwiązanie to nie dotyczy Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z różnych ulg także po tym terminie.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »