Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem…
2019-05-15, 08:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem Potworą o tym, jak zmieniało się podejście Polaków do pracy w ostatnich dekadach

Sebastian Szczurek o kontrolach osób przebywających na zwolnieniach lekarskich
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- U nas w ZUS-ie nie zauważyliśmy ani zwiększonej liczby zwolnień lekarskich przedkładanych przez nauczycieli, ani też my nie prowadziliśmy akcji kontroli skierowanej akurat a stronę tej grupy zawodowej. My prowadziliśmy swoje czynności w sposób standardowy. Choć oczywiście zawsze może się zdarzyć tak, że nasz kontroler trafił do jakiegos nauczyciela - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu, ile prawdy jest w pogłoskach o kontrolowaniu zwolnień wziętych przez nauczycieli w czasie kwietniowego strajku.

Nasz gość mówił za to o tym, jak skuteczne są kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W pierwszym kwartale 2019 roku skontrolowano 670 osób na zwolnieniach i w przypadku 383 (to 57 procent) stwierdzono, że nie stosowali się do zaleceń lekarza.

- Większość z tych osób na zwolnieniu pracowała, przede wszystkim dla innego pracodawcy. W efekcie tych kontroli cofnęliśmy zasiłki chorobowe na kwotę prawie 870 tysięcy złotych - wylicza Szczurek.

Kontrole ZUS obejmują też prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym kwartale lekarze orzecznicy ZUS uznali, że 55 osób na L4 to osoby zdolne do pracy. W sumie zakwestionowano 406 dni chorobowego i odzyskano zasiłki na kwotę 26,5 tysiąca złotych.

- Proszę pamiętać, że stoimy na straży publicznych pieniędzy - zastrzega Szczurek.
Dr Witold Potwora o podejściu Polaków do pracy
Dr. Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
- Według badań ogólnoświatowych pracujemy o mniej więcej 400 godzin więcej niż Niemcy średnio w roku, czyli to wcale nie jest tak, że to Niemcy pracują najwięcej i są najbardziej zapracowanym krajem. Z drugiej strony czołówka tych krajów najbardziej zapracowanych jakoś nie odpowiada naszym wyobrażeniom o sprawnej gospodarce, bo to są Meksykanie i Grecy na przykład. Oczywiście liczy się także wydajność. I tu ciekawostka: z badań między innymi OECD wynika, że jeśli chodzi o wydajność, to w ciągu ostatnich 20 lat Polska zrobiła największy postęp, chyba tylko Korea Południowa nas wyprzedza - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, choć kontrole ZUS mogłyby wskazywać na coś innego, kwestie czasu, jakości i efektywności pracy są w Polsce traktowane poważnie i przez pracowników i przez pracodawców. Potwora wspomniał o badaniach organizacji pracy prowadzonych w latach 80. ubiegłego wieku, czyli w Polsce Ludowej, z których szybko się wycofano, bo pokazywały, że w niektórych przedsiębiorstwach nawet kilkadziesiąt procent miejsc pracy jest zbędna.

- Ale dziś mamy inny czasy, kapitalizm to bardzo szybko zweryfikował - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »