Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim…
2019-05-12, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem

Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim
12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ze specjalistą chirurgii onkologicznej, lek. med. Tomaszem Sachańbińskim z Opolskiego Centrum Onkologii rozmawialiśmy więc o tym, jak skutecznie redukować zagrożenie zachorowania na ten nowotwór skóry.
Z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim rozmawia Ewa Skrabacz
- W Polsce czerniak nie występuje tak często, jak w Australii czy Teksasie. Częstość występowania tego nowotworu w naszym kraju to 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Natomiast dynamika jest bardzo duża. Porównując lata 80. XX wieku i obecną dekadę, to częstość występowania czerniaka wzrosła niemal trzykrotnie – informował doktor Sachańbiński.

- Przyczyna wzrostu liczby zachorowań jest wieloczynnikowa. To na pewno sposób spędzania wolnego czasu – dziś dużą część aktywności spędzamy na dworze. Należy uwzględnić również trendy dotyczące ubioru – wcześniej zakrywaliśmy więcej niż obecnie, więc coraz większa powierzchnia ciała narażona jest na promieniowanie ultrafioletowe – wskazywał chirurg.

- Zwróćmy również uwagę na to, że znaczną część czasu spędzamy w pomieszczeniach, nasze ciało nie ma kontaktu ze słońcem, a później jedziemy na dwutygodniowy wypoczynek i nasza skóra nagle dostaje potężną dawkę promieniowania ultrafioletowego, podczas gdy nie jest na to przygotowana – dodał Sachańbiński.

- Należy przede wszystkim unikać oparzeń słonecznych, nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli już korzystamy ze słońca, to stosujmy różnego rodzaju bariery, czyli kapelusze, koszulki, kremy z filtrem – uwrażliwiał lekarz.

- Zwracajmy też uwagę na znamiona skórne. Nawet duża ich liczba nie oznacza, że dana osoba musi zachorować na czerniaka, ale warto co jakiś czas pójść do dermatologa, czy do onkologa, by przeglądnął te znamiona - informował doktor Sachańbiński.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »