Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem…
2019-04-30, 09:54 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem o kaprysach aury pogodowej

Dariusz Gieroń o sytuacji w opolskich lasach po ostatnich opadach deszczu
Dariusz Gieroń, młodszy brygadier straży pożarniczej
- Opady deszczu zdecydowanie poprawiły sytuację, bo zagrożenie pożarowe było bardzo poważne i realne. U nas na Opolszczyźnie nie była może tak katastrofalnie niska, natomiast na obszarze kraju mieliśmy niespotykaną liczbę interwencji. U nas było nieco lepiej, aczkolwiek także mamy większą liczbę pożarów suchych traw i lasów. Deszcz bardzo pomógł, liczba zdarzeń spadła praktycznie do zera - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

W kraju świąteczny weekend przyniósł ponad 3 tysiące interwencji, w pożarach zginęło w sumie 8 osób (9 w pożarach suchych traw, 2 w pożarach lasów). - W tym roku odnotowaliśmy już na Opolszczyźnie 831, to więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to w analogicznym okresie odnotowaliśmy 790 takich zdarzeń. W całym 2018 roku 1836 pożarów traw - mówił nasz gość.

Jak tłumaczył Gieroń, trawy płoną nie tylko wiosną, ale także w lecie, przy okazji prac polowych, gdy na polach mamy wysuszone ścierniska.
Dodajmy, że komuś, kto podpali trawę, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności (jeśli pożar może zagrozić życiu lub zdrowie albo mieniu wielkiej wartości).
Nasz gość dodaje, że walka z ogniem to nie jedyne zadanie strażaków, statystyki pokazują, że wyjazdy do pożarów to tylko 24 procent interwencji, najczęstsze są tak zwane zagrożenia lokalne, na przykład wypadki komunikacyjne.
Tomasz Wiciak o tym, jak ważne dla rolnictwa były ostatnie opady
Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski
- Też odetchnąłem, jestem po tych ostatnich opadach pełen optymizmu i radości. 26 litrów na metr kwadratowy, wczoraj do wieczora 18 litrów, w nocy kolejne 8 litrów na terenie mojej miejscowości. Dla mnie to bardzo dużo, bo kukurydza posiana, buraki posiane, deszcz jest zbawieniem, szczególnie dla rzepaku - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z ramienia PSL a zarazem czynny rolnik i członek władz opolskiej Izby Rolniczej.

Nasz gość tłumaczy, że każda roślina potrzebuje wody w innym okresie, dlatego rolnicy tak bardzo są uzależnieni od pogody. - To taki biznes pod chmurką - tłumaczy Wiciak, dodając, że nie pamięta tak suchej wiosny. - Mam nadzieję, że maj będzie deszczowy - dodaje.
Naszego gościa, polityka ludowców, zapytaliśmy także o takie ruchy jak Agro Unia, przez niektórych traktowana jak nowa Samoobrona. - To nie te czasy. Za Leppera rolników było znacznie więcej, teraz protestują zresztą tylko producenci owoców i warzyw oraz hodowcy trzody - odpowiada.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »