Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem…
2019-04-30, 09:54 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem o kaprysach aury pogodowej

Dariusz Gieroń o sytuacji w opolskich lasach po ostatnich opadach deszczu
Dariusz Gieroń, młodszy brygadier straży pożarniczej
- Opady deszczu zdecydowanie poprawiły sytuację, bo zagrożenie pożarowe było bardzo poważne i realne. U nas na Opolszczyźnie nie była może tak katastrofalnie niska, natomiast na obszarze kraju mieliśmy niespotykaną liczbę interwencji. U nas było nieco lepiej, aczkolwiek także mamy większą liczbę pożarów suchych traw i lasów. Deszcz bardzo pomógł, liczba zdarzeń spadła praktycznie do zera - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

W kraju świąteczny weekend przyniósł ponad 3 tysiące interwencji, w pożarach zginęło w sumie 8 osób (9 w pożarach suchych traw, 2 w pożarach lasów). - W tym roku odnotowaliśmy już na Opolszczyźnie 831, to więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to w analogicznym okresie odnotowaliśmy 790 takich zdarzeń. W całym 2018 roku 1836 pożarów traw - mówił nasz gość.

Jak tłumaczył Gieroń, trawy płoną nie tylko wiosną, ale także w lecie, przy okazji prac polowych, gdy na polach mamy wysuszone ścierniska.
Dodajmy, że komuś, kto podpali trawę, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności (jeśli pożar może zagrozić życiu lub zdrowie albo mieniu wielkiej wartości).
Nasz gość dodaje, że walka z ogniem to nie jedyne zadanie strażaków, statystyki pokazują, że wyjazdy do pożarów to tylko 24 procent interwencji, najczęstsze są tak zwane zagrożenia lokalne, na przykład wypadki komunikacyjne.
Tomasz Wiciak o tym, jak ważne dla rolnictwa były ostatnie opady
Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski
- Też odetchnąłem, jestem po tych ostatnich opadach pełen optymizmu i radości. 26 litrów na metr kwadratowy, wczoraj do wieczora 18 litrów, w nocy kolejne 8 litrów na terenie mojej miejscowości. Dla mnie to bardzo dużo, bo kukurydza posiana, buraki posiane, deszcz jest zbawieniem, szczególnie dla rzepaku - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z ramienia PSL a zarazem czynny rolnik i członek władz opolskiej Izby Rolniczej.

Nasz gość tłumaczy, że każda roślina potrzebuje wody w innym okresie, dlatego rolnicy tak bardzo są uzależnieni od pogody. - To taki biznes pod chmurką - tłumaczy Wiciak, dodając, że nie pamięta tak suchej wiosny. - Mam nadzieję, że maj będzie deszczowy - dodaje.
Naszego gościa, polityka ludowców, zapytaliśmy także o takie ruchy jak Agro Unia, przez niektórych traktowana jak nowa Samoobrona. - To nie te czasy. Za Leppera rolników było znacznie więcej, teraz protestują zresztą tylko producenci owoców i warzyw oraz hodowcy trzody - odpowiada.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »