Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą…
2019-04-26, 09:37 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą o zawieszonym strajku nauczycieli

Krzysztof Sobków o zawieszonym strajku nauczycieli
Krzysztof Sobków, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu
- Gdy usłyszałem, że ZNP zawiesza strajk, byłem załamany, zaskoczony i zły. Podobnie moi koledzy, by byliśmy gotowi strajkować dalej. Nasza determinacja, poczucie jedności w niemałym zespole, bo nasze grono liczy 110 osób, były bardzo duże. Nie spodziewaliśmy się, że strajk potrwa tak długo, ale chcieliśmy go kontynuować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Sobków, matematyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu, przedstawiciel Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.
Nasz gość przyznał, że retoryka strajku, nastawiona na kwestie płacowa, nie była najlepsza, ale zaznaczył, że przepisy mówią, że jednym z powodów strajku mogą być kwestie związane z wynagrodzeniem, więc nie należy się dziwić, że ZNP podniosło tę kwestię. Sobków stwierdził, że oddolne komitety protestacyjne zaczęły się tworzyć za późno, bo praktycznie dopiero w trzecim tygodniu strajku.

- Ale należy pamiętać, że i tak mogły pełnić tylko funkcję doradczą - podkreślił.
Sobków opowiadał też, że nauczyciele, choć nie pracowali, to jednak nie próżnowali, bo cały czas dyskutowali o tym, jak powinna się zmienić polska szkoła, by jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Zapytany, czy jest szansa na to, by spór strajkowy doprowadził do powszechnej ogólnokrajowej debaty o przyszłości polskiej oświaty, odpowiedział, że bardzo by tego chciał.

- Co należy zmienić? Bardzo dużo, trzeba się przyjrzeć kwestiom społecznym, wychowawczym, podstawie programowej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego może się też okazać, że zmienią się nasi rządowi partnerzy - dodał Sobków.
Robert Socha o tegorocznych scenariuszach maturalnych
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
- Czy kryzys maturalny został zażegnany? Jedno możemy stwierdzić na pewno: młodzież nie musi się martwić o ty, czy będzie mogła przystąpić do egzaminu dojrzałości. W większości szkół maturzyści zostali sklasyfikowani, choć wciąż mamy 12 placówek, głownie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim i kluczborskim, gdzie rady pedagogiczne się nie zebrały - stwierdził w "Poglądach i osądach" Robert Socha, rzecznik prasowy opolskiego Kuratorium Oświaty.

Socha przypomniał, że opolski kurator Michał Siek od początku apelował do strajkujących nauczycieli, by pamiętali, że zgodnie z prawem oświatowym muszą działać dla dobra dzieci.

- Uczniowie nie są winni temu, że nauczyciele zarabiają tyle, ile zarabiają - podkreślił.
Zapytany o to, czy do kuratorium trafiały informacje, że nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, są w taki czy inny sposób szykanowani przez kolegów, stwierdził, że takich sygnałów było sporo, zarówno od nauczycieli, jak i rodziców.

- Rodzice opowiadali, że podczas egzaminów uczniowie brawami przywitali tych nauczycieli i tych wolontariuszy, którzy zjawili się na egzaminach, tymczasem strajkujący nauczyciele reagowali głośnym buczeniem - stwierdził Socha.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »