Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości…
2019-04-21, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy
O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku
W wielkanocny poranek połączyliśmy się z daleką Syberią. O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku, opowiedział nam o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy.

- Христос воскрес! Воистину воскрес! Od dzisiaj, od dzisiejszej Paschalnej Nocy tak właśnie będziemy się pozdrawiać wśród naszych parafian. Tak pozdrawiają się między sobą świeccy, do księdza w tym czasie nikt nie powie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, tylko wszyscy mówią właśnie: "Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!". To jest pozdrowienie, które aż do zesłania Ducha Świętego, do Zielonych Świąt, będzie nam towarzyszyć – mówił o. Ziółek SJ.
- Pascha to jest święto nad świętami. Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to próżna jest nasza wiara. Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko inne blednie przy tej dzisiejszej nocy. To jest istota i najważniejsza kwestia naszej wiary. Bez właściwego obchodzenia tego święta, bez eksplozji radości z nim związanej, nasza wiara nie będzie pełna – przekonywał jezuita.

- Katolicy są w Rosji w mniejszości i jest nam trochę trudniej. Nasze obrzędy niewiele mówią przeciętnemu Rosjaninowi. Wielkopiątkowa droga krzyżowa po ulicach, wokół kościoła, czy procesja rezurekcyjna – w prawosławiu nie ma takiego nabożeństwa. Katolikom jest trudniej, ale przez lata prześladowań komunistycznych ocalili wiarę i zwyczaje – mówił o. Wojciech.

- Po upadku komunizmu pojawiły się w Rosji kartki świąteczne, a także wiele artykułów z literami „ХВ”, czyli skrótem od słów „Chrystus Zmartwychwstał”. Takie elementy niewątpliwie pomagają wejść w świąteczną atmosferę. Są też zwyczaje, które jednoczą katolików i prawosławnych, jak np. zwyczaj błogosławienia pokarmów, czyli tzw. święconka – opowiadał misjonarz.

- W naszej tomskiej parafii, która jest największą parafią na Syberii, jeśli chodzi o liczbę wiernych, w tych świątecznych dniach w kościele jest około 300 osób. To jest wielki tłum, w porównaniu z innymi katolickimi parafiami – dodał jezuita.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »