Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci…
2019-04-13, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dr Bartosz Kuświk o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w lesie katyńskim. O stan naszej wiedzy dotyczącej zbrodni dokonanej przez NKWD zapytaliśmy dra Bartosza Kuświka, naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Z dr. Bartoszem Kuświkiem rozmawia Ewa Skrabacz
- Tego, że coś niedobrego stało się z naszymi oficerami, rodziny mogły się domyślać, gdy urwał się wszelki kontakt na wiosnę 1940 r. Natomiast, gdy Niemcy napadli na Związek Radziecki, gdy został podpisany układ Sikorski-Majski, wówczas tworzące się wojsko polskie nie mogło doliczyć się 12 tys. polskich oficerów. Gdy dodamy do tego urzędników i policjantów, wychodzi nam ponad 20 tys. zamordowanych obywateli polskich – mówił dr Kuświk.

- Wywiad Armii Krajowej dostawał pewne sygnały, że coś się działo w okolicach Smoleńska, ale ostateczną wiadomość 13 kwietnia 1943 r. ogłosiła strona niemiecka, informując o odnalezieniu grobów oficerów polskich, którzy znaleźli się w sowieckich rękach i zostali zamordowali wiosną 1940 r. – dodał naczelnik IPN w Opolu.

- Rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych nie były zainteresowane osłabianiem swojego wschodniego sojusznika, który wówczas ponosił główny ciężar walki z Niemcami. Wiedza o sowieckiej zbrodni na polskich oficerach w Katyniu nie stała się więc wówczas wiedzą powszechną – informował dr Kuświk.

- Wciąż nie są znane wszystkie miejsca pogrzebania, wrzucenia do dołów, bo trudno to nazwać pochówkiem. Mamy wiedzę o miejscach pochówku mniej więcej 15 tys. ludzi, ale z białoruskiej czy ukraińskiej listy katyńskiej bardzo wiele osób nam brakuje, nie wiemy, gdzie były zamordowane. Zbrodnia katyńska to nie tylko to miejsce przy Smoleńsku, które jest symbolem. Tam leży ok. 4,5 – 5 tys. ofiar, natomiast cała zbrodnia dotyczy niemal 22 tys. ludzi, którzy zniknęli w sowieckich kazamatach – mówił naczelnik opolskiego IPN.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »