Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów…
2019-04-12, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X Giełdzie Pracy

Grzegorz Kuliś o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy
Grzegorz Kuliś z BCC
- Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawodowego bywa o niektórych pracodawców przesadne. Pracodawca niejednokrotnie oczekuje zasobu ludzkiego z bardzo konkretnymi kompetencjami. Najlepiej by było, z naszej perspektywy, gdyby to kompetencje nabył już w procesie kształcenia, czyli na uczelni. Tu bardzo pomocny byłby system kształcenia dualnego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Kuliś z BCC, pytany o to, czy polski system szkolny dobrze przygotowuje do odnalezienia się na rynku pracy.

Nasz gość przypomniał o nietrafionych reformach oświatowych, które doprowadziły do uwiądu szkolnictwa zawodowego i pojawienia się na rynku pracy tłumu sfrustrowanych magistrów, nierzadko po zupełnie abstrakcyjnych kierunkach, którzy nie mogą sobie znaleźć wymarzonej pracy.

- A brakuje specjalistów ze średnim albo zawodowym wykształceniem - dodał Kuliś.
Naszego gościa zapytaliśmy także o strajk nauczycieli. Przypomnijmy: BCC wydało w tej sprawie oficjalny komunikat.

- Uważamy, że należy skorzystać z funduszu pracy, by sfinansować podwyżki dla nauczycieli. Fundusz był rozchwytywany na wszystko, tylko nie na to, do czego został powołany. Uważamy, że nauka i edukacja jest kluczowa, na edukację musimy mieć plan na trzy dekady do przodu, jak zrobiono to w Finlandii - mówi Kuliś.
Karolina Trościanka o X Giełdzie Pracy
Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego
- To już czwarta giełda pracy, przy której pracuję, widzę więc, jak bardzo zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Kiedyś to studenci szukali ofert, dziś to pracodawcy pytają nas, jak sformułować swoją propozycję, żeby zainteresować studentów. Czego potrzebują? Przede wszystkim znajomości języków obcych oraz tak zwanych kompetencji miękkich, czyli umiejętności dalszego uczenia się. Mówią, że w stanie swojego przyszłego pracownika nauczyć wszystkiego, co będzie konieczne - mówiła w "Poglądach i osądach" Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego.

Jubileuszowa X Giełda Pracy zaczyna się dziś (piątek 12 kwietnia) o 10:00. Na pierwszym piętrze głównego gmachu Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej cześć wystawiennicza (będzie około 30 pracodawców, także spoza województwa opolskiego, tu zainteresowanie udziałem w giełdzie było ogromne). Potrwa do 13:00, Godzinę później w budynku Collegium Civitas odbędzie się tak zwana dyskusja delibaratywna, która pozwoli studentom, pracodawcom i organizatorom, wymienić się doświadczeniami.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »