Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Małgorzatą Paciepnik i Pawłem Nakon…
2019-03-28, 10:21 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Małgorzatą Paciepnik i Pawłem Nakoniecznym

Małgorzata Paciepnik o sprawie dwóch ton mięsa w Byczynie
Małgorzata Paciepnik, zastępca opolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii
– Nie wiem, co miał na myśli autor artykułu, który użył określenia „nielegalne mięso”. W przypadku nielegalności mięsa możemy mówić o kilku aspektach. To jest na przykład brak dokumentacji na temat tego, skąd ono pochodzi, to jest na przykład stwierdzenie terminu ważności, daty zamrożenia, daty produkcji, sposobu przetwarzania. Generalnie jest to pojęcie bardzo szerokie i nie wiem, czy odzwierciedla sytuację. Na pewno jest chwytliwe, ale niekoniecznie odpowiada rzeczywistości – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Paciepnik, zastępca opolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, komentując sprawę wykrycia w Byczynie dwóch ton mięsa, które – jak nazwały to media – niewiadomego pochodzenia. Nasz gość zaznaczył, że postępowanie w tej sprawie, także prokuratorskie, jest w toku, dlatego nie może podać szczegółów, zaznaczył jednak, że mięso nie trafiło do obiegu i zostało przekazane do utylizacji. – To niekoniecznie jest sytuacja, że przetwórnia pozyskała mięso z niewiadomego źródła – dodał. Paciepnik zaznaczyła, że kluczowe jest to, by przedsiębiorca zadbał o skompletowanie całej dokumentacji, od projektu technologicznego po uzyskanie odpowiednich zezwoleń wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii. Co więcej, każda zmiana w działaniu firmy musi być koniecznie zgłoszona odpowiednim służbom. – Nasi przedsiębiorcy nie zawsze pamiętają o konieczności takiej aktualizacji – dodaje nasz gość.
Paweł Nakonieczny o tym, że w przypadku żywności najważniejsza jest czujność klienta
Paweł Nakonieczny, opolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej
– Każda z czterech inspekcji wkracza na różnym etapie, my wkraczamy na tym etapie ostatnim, dostawie towaru do konsumenta, czyli do sklepu. Tam, gdzie konsument jest najbardziej narażony na to, że padnie ofiarą nieprawidłowości, tam chroni go inspekcja handlowa. Badamy przede wszystkim bezpieczeństwo żywności dostarczonej do konsumentów, oznakowanie tej żywności, badamy jej pochodzenie, ale również eksponowanie ceny, przeliczanie ceny jednostkowej. Tak, żeby konsument kupując konkretny towar miał pewność, że kupuje bezpieczną żywność – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Nakonieczny, opolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej. Nasz gość podkreślił jednak, że sama inspekcja nie wystarczy, najważniejsza jest czujność samego klienta, który powinien kupować w sprawdzonych miejscach i czytać etykiety na produktach. – Ważne jest to, by kupować żywność zapakowaną, w nieuszkodzonych opakowaniach, oznakowaną, z oznaczeniem kraju pochodzenia. Przy zakupie mięsa coraz częściej kierujemy się nie tylko ceną, ale także tym, czy jest to mięso polskie, czy z hodowli zagranicznej. W końcu mamy w Europie problem z ASF – dodał Nakonieczny. Nasz gość stwierdził także, że inspekcja rozstrzyga spory konsumenckie i bada cały zakres produktów. Ta opolska jako pierwsza, jeszcze przed tragedią w escape roomie w Koszalinie, zajęła się badaniem sal zabaw dla dzieci.

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »