Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Małgorzatą Paciepnik i Pawłem Nakon…
2019-03-28, 10:21 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Małgorzatą Paciepnik i Pawłem Nakoniecznym

Małgorzata Paciepnik o sprawie dwóch ton mięsa w Byczynie
Małgorzata Paciepnik, zastępca opolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii
– Nie wiem, co miał na myśli autor artykułu, który użył określenia „nielegalne mięso”. W przypadku nielegalności mięsa możemy mówić o kilku aspektach. To jest na przykład brak dokumentacji na temat tego, skąd ono pochodzi, to jest na przykład stwierdzenie terminu ważności, daty zamrożenia, daty produkcji, sposobu przetwarzania. Generalnie jest to pojęcie bardzo szerokie i nie wiem, czy odzwierciedla sytuację. Na pewno jest chwytliwe, ale niekoniecznie odpowiada rzeczywistości – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Paciepnik, zastępca opolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, komentując sprawę wykrycia w Byczynie dwóch ton mięsa, które – jak nazwały to media – niewiadomego pochodzenia. Nasz gość zaznaczył, że postępowanie w tej sprawie, także prokuratorskie, jest w toku, dlatego nie może podać szczegółów, zaznaczył jednak, że mięso nie trafiło do obiegu i zostało przekazane do utylizacji. – To niekoniecznie jest sytuacja, że przetwórnia pozyskała mięso z niewiadomego źródła – dodał. Paciepnik zaznaczyła, że kluczowe jest to, by przedsiębiorca zadbał o skompletowanie całej dokumentacji, od projektu technologicznego po uzyskanie odpowiednich zezwoleń wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii. Co więcej, każda zmiana w działaniu firmy musi być koniecznie zgłoszona odpowiednim służbom. – Nasi przedsiębiorcy nie zawsze pamiętają o konieczności takiej aktualizacji – dodaje nasz gość.
Paweł Nakonieczny o tym, że w przypadku żywności najważniejsza jest czujność klienta
Paweł Nakonieczny, opolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej
– Każda z czterech inspekcji wkracza na różnym etapie, my wkraczamy na tym etapie ostatnim, dostawie towaru do konsumenta, czyli do sklepu. Tam, gdzie konsument jest najbardziej narażony na to, że padnie ofiarą nieprawidłowości, tam chroni go inspekcja handlowa. Badamy przede wszystkim bezpieczeństwo żywności dostarczonej do konsumentów, oznakowanie tej żywności, badamy jej pochodzenie, ale również eksponowanie ceny, przeliczanie ceny jednostkowej. Tak, żeby konsument kupując konkretny towar miał pewność, że kupuje bezpieczną żywność – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Nakonieczny, opolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej. Nasz gość podkreślił jednak, że sama inspekcja nie wystarczy, najważniejsza jest czujność samego klienta, który powinien kupować w sprawdzonych miejscach i czytać etykiety na produktach. – Ważne jest to, by kupować żywność zapakowaną, w nieuszkodzonych opakowaniach, oznakowaną, z oznaczeniem kraju pochodzenia. Przy zakupie mięsa coraz częściej kierujemy się nie tylko ceną, ale także tym, czy jest to mięso polskie, czy z hodowli zagranicznej. W końcu mamy w Europie problem z ASF – dodał Nakonieczny. Nasz gość stwierdził także, że inspekcja rozstrzyga spory konsumenckie i bada cały zakres produktów. Ta opolska jako pierwsza, jeszcze przed tragedią w escape roomie w Koszalinie, zajęła się badaniem sal zabaw dla dzieci.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »