Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i…
2019-03-14, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym

Z Kordianem Kolbiarzem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz
- Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru żółtego. Jaki to ma sens? - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Skomentował w ten sposób projekt uchwały Fundacji dla Czystego Powietrza Jarosława Pilca, która zakłada, że w Nysie i Opolu będzie można ogrzewać domy tylko przez sieć miejską lub olejem albo gazem.
Burmistrz Nysy mówił także o rozpoczynającej się przebudowie centrum Nysy. Obejmie ona ulice: Wrocławską, Celną, Rynek, a na końcu Kolejową. Zamontowany zostanie także Inteligentny System Zarządzania Ruchem i interaktywna informacja pasażerska. Pojawią się tablice informujące o tym, ile jest wolnych miejsc parkingowych w Śródmieściu. Tablice pokażą także aktualny stan powietrza w centrum miasta. Udogodnienie czeka też pasażerów MZK. Na przystankach pojawią się tabliczki informujące, za ile minut dotrze nasz autobus. W centrum będzie też bezpieczniej. Ulice śledzić będzie 20 inteligentnych kamer.
Wicemarszałek województwa opolskiego Stanisław Rakoczy
W "Poglądach i osądach" wicemarszałek województwa opolskiego Stanisław Rakoczy przyznał, że projekt uchwały Jarosława Pilca trafił na jego biurko. Pomysłodawca dokumentu chce, żeby zasady ogrzewania domów w Nysie i Opolu narzucił sejmik województwa.

- Projekt uchwały został skierowany do departamentu ochrony środowiska, podlega w tej chwili ocenie merytorycznej i prawnej w zakresie zgodności z kompetencjami i przepisami ochrony środowiska - powiedział wicemarszałek Rakoczy.

- Zobaczymy jakie będą jego dalsze losy, decyzja będzie zależała od całego zarządu województwa, a potem komisji resortowej sejmiku. Cieszy nasz każda inicjatywa mieszkańców, ale - co prawda możemy wszystko nakazać ustawami - tylko trudniej to potem wyegzekwować - zaznaczył.

Zdaniem Stanisława Rakoczego na wybór ogrzewania największy wpływ mają ceny paliw, a nie dokumenty. Dodajmy, że w połowie roku ma ruszyć projekt "Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego" finansowany z europejskiego projektu LIFE.
Z Kordianem Kolbiarzem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Ze Stanisławem Rakoczym rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »