Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lucyną Jaki oraz dr. Bartoszem Kuświkiem…
2019-02-18, 09:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Lucyną Jaki oraz dr. Bartoszem Kuświkiem o dokonaniach Ireny Sendlerowej i relacjach polsko-izraelskich

Lucyna Jaki o dokonaniach Ireny Sendlerowej
Lucyna Jaki, dyrektor przedszkola Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu
- Nasze przedszkole chce zaznaczyć, to co Irena Sendler robiła, że była bohaterką i wspaniałą osobą - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Lucyna Jaki, dyrektor przedszkola Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu. Irena Sendler w czasie II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci z getta warszawskiego. Szacuje się, że w ten sposób ocaliła około 2500 istnień. Dzieci otrzymywały fałszywe dokumenty, świadczące o tym, że nie mają żydowskiego pochodzenia. Prawdziwe dane uratowanych Irena Sendler spisała, listę włożyła do butelki i zakopała pod jabłonią. Po wojnie lista została odnaleziona, co pozwoliło na połączenie dzieci z ocalałymi z Holocaustu rodzicami lub ich krewnymi.

- W tym roku nasze dzieci na moście Ireny Sendler będą rozdawały przechodniom jabłka oraz butelki przechodniom. W butelkach będą życzenia i podziękowania napisane przez dzieci - powiedziała Lucyna Jaki.
Dr. Bartosz Kuświk o relacjach polsko-izraelskich
Dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu
- To nie była prawda. Nie było nazistowskiego polskiego reżimu. Jedyny jaki istniał to reżim nazistowski III Rzeszy Niemieckiej - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu. Skomentował w ten sposób relację amerykańskiej dziennikarki Adrei Mitchel, która stwierdziła, że Żydzi w powstanie w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi. - Powstanie w getcie było walką o godną śmierć, mówienie o tym, że Polacy, czy państwo polskie jest współwinne holokaustowi jest po prostu kłamstwem - podkreślił dr Kuświk. - Naszym zadaniem jako IPN jest edukować, pisać, mówić o tym co się działo. To jedyna droga, aby informować świat o tym jak wyglądała prawda - dodał gość Radia Opole.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »