Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza…
2019-02-12, 09:53 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza Halskiego

Roman Kolek o tym jak ważna jest fuzja pomiędzy UO i PMWSZ
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego
- Obaj partnerzy są dla nas bardzo ważni mamy nadzieję, że to tylko chwilowy kryzys. Za takimi sytuacjami często stoją jakieś niedomówienia, być może zabrakło rozmowy przed wydaniem, oficjalnego komunikatu. Połączenie tych dwóch uczelni jest korzystne dla obu, także finansowo - tak Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia, skomentował zawieszenie rozmów o fuzji Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Nasz gość przypomniał, że Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego na UO praktycznie uzależnił od połączenia obu tych opolskich uczelni.

Kolek dodał, że Zarząd Województwa gotów jest wystąpić w roli mediatora i skłonić poróżnionych partnerów, by wznowili rozmowy o fuzji uczelni. Przypomniał także, że samorząd województwa nie tylko wspierał kierunek lekarski finansowo, ale przede wszystkim przekazał UO szpital (WCM) o wartości 170 mln zł.
Prof. Tomasz Halski o tym, dlaczego nie doszło do fuzji między PMWSZ a UO
Prof. Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu
- Warunki połączenia uczelni zostały jasno sprecyzowane w jednobrzmiących uchwałach senatów obu uczelni podjętych kolejno 8 i 15 listopada 2018 roku. Wypracowano wtedy taki model połączenia, który gwarantował nam zachowanie naszej kultury organizacyjnej pracy. Porozumienie, które otrzymaliśmy od Uniwersytetu Opolskiego zawierało inne zapisy, co łatwo sprawdzić porównując te dokumenty. Dlatego nasz senat podjął uchwałę o wycofaniu się z rozmów o połączeniu naszych uczelni - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu, podkreślając, że to autonomiczna decyzja senatu autonomicznej uczelni.

Zapytanym, czy nie obawia się jakichś retorsji ze strony wicepremiera Jarosława Gowina i resortu szkolnictwa wyższego, stwierdził, że minister ma pełne prawo do podjęcia takich decyzji, jakie uzna za stosowne. Halski sporo mówił o sukcesach założonej w 2003 roku PMWSZ, przekonywał, że na edukacyjnym rynku jest miejsce dla opolskich uczelni związanych ze zdrowiem. - Czy fizjoterapeuci czy pielęgniarki mają jakikolwiek problem ze znalezieniem pracy? - pytał retorycznie.

Nasz gość dyplomatycznie nie skomentował też ostrych słów, jakie padły pod jego adresem ze strony rektora UO prof. Marka Masnyka.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »