Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz prof…
2019-02-11, 10:06 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz prof. Moniki Ożóg

Zbigniew Kubalańca o jednym bilecie do wszystkich placówek kultury
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Jeden bilet do wszystkich placówek kultury to już niedługo powinien być standard. Marzy mi się, żeby taki bilet obejmował nie tylko placówki wojewódzkie, ale także miejskie. Jeszcze o tym z ratuszem nie rozmawialiśmy, bo chcemy zacząć od siebie. To mógłby być bilet dzienny albo weekendowy. Ktoś, kto go kupi, mógłby do południa na świeżym powietrzu zwiedzać Muzeum Wsi Opolskiem, potem odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego a dzień zakończyć w filharmonii czy którymś z teatrów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiadający od wyborów za kulturę, sport i turystykę.

Nasz gość poinformował, że utrzymanie wojewódzkich instytucji kultury pochłania rocznie około 20 mln zł, przy czym część tej kwoty to ministerialne dotacje. Tego typu placówki nie są w stanie na siebie zarobić, trzeba jednak zrobić wszystko, by je jak najlepiej wypromować. Kubalańca mówił także o wielkiej modernizacji Teatru im. Jana Kochanowskiego, która ruszy zaraz po tegorocznych Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i otworzy gmach teatru na plan Jana Pawła II. Wejście zmieni się także w Muzeum Śląska Opolskiego - tak jak kiedyś, będziemy do niego wchodzi od strony Małego Rynku.
- To ta placówka, gdzie chcemy wprowadzić najwięcej zmian. Jest tam nowa dyrekcja, nadajemy na tych samych falach - mówił Kubalańca.
Prof. Monika Ożóg o pomysłach na zwiększenie atrakcyjności Muzeum Śląska Opolskiego
Prof. Monika Ożóg, nowa dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
- Czy studnia może być muzealną atrakcją? Jak najbardziej! Skoro mamy studnię z połowy XVII wieku, to naprawdę jest co oglądać, opolanie interesowali się nią już na etapie remontu. W planach mamy przygotowanie ekspozycji naszych militariów, w magazynach muzeum jest sporo karabinów, które na pewno wzbudzą duże zainteresowanie - mówiła w "Poglądach i osądach" prof. Monika Ożóg, nowa dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Nasz gość stwierdził, że w tej chwili muzeum odwiedza rocznie około 50 tysięcy osób, ale jej ambicją jest ten wynik podwoić. - Mamy szereg pomysłów, w tym tygodniu zapraszamy na muzealne Walentynki, w planach mamy noc w należącej do muzeum kamienicy czynszowej - mówiła prof. Ożóg, dodając, że marzy jej się szlak łączący wszystkie ciekawe miejsca w Opolu. Dlatego też, w jej ocenie, dobrym pomysłem jest wprowadzenie wspólnego biletu obejmującego wojewódzkie i miejskie instytucje kultury.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »