Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem…
2019-02-08, 09:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem

Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz o tworzeniu dobrej oferty kształcenia zawodowego pod potrzeby rynku pracy
Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
- Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces tworzenia strategii województwa opolskiego. Kolejnym tematem jest stworzenie dobrej oferty kształcenia zawodowego pod potrzeby rynku pracy - powiedziała Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. - Pierwsze spotkanie zorganizujemy jako pracodawcy i będziemy się zastanawiać, co możemy zrobić, aby tę ofertę dostosować a rozwiązania zaprezentujemy na prezydium WRDS i na posiedzeniu całej rady - wyjaśniła. WRDS może podejmować stanowiska i uchwały, które są przekazywane później na przykład rządowi. - W ubiegłym roku dzięki naszemu zaangażowaniu zrezygnowano z planów zlikwidowania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu - przypomniała.

Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe i jego spadającą popularność, to zdaniem przewodniczącej WRDS problem leży w doradztwie zawodowym. - W tym roku podpisano o 200 umów o praktyki mniej niż w poprzednim roku - zaznaczyła Dębicka-Ozorkiewicz. - Poprosimy o współprace kuratora, tak aby doradztwo zawodowe zwiększyć i uświadomić doradców, że jest też ścieżka szkoły branżowej, a nie tylko liceum.
Sebastian Koćwin o niskim wynagrodzeniu w jednostkach podlegających wojewodzie i marszałkowi
Sebastian Koćwin z OPZZ
Sebastian Koćwin przewodniczący OPZZ i przedstawiciel pracowników w WRDS chciałby, aby rada zajęła się niskimi wynagrodzeniami w jednostkach podlegających wojewodzie i marszałkowi. - Od ubiegłego roku finansowanie WRDS jest większe, wynosi około 200 tysięcy złotych - powiedział Sebastian Koćwin. - To moim zdaniem wystarczające nawet do tego, żeby przeprowadzić ekspertyzy. Bardzo liczę na to, że uda się przeprowadzić ekspertyzę wysokości zarobków w strefie ekonomicznej. Pamiętajmy, że pracodawcy korzystają z ulg podatkowych, oczekiwałbym, że będą zatrudniać na dobrych warunkach finansowych, a mam sygnały, że tak nie jest - dodał.

Zobacz także

2020-02-04, godz. 09:19 Janusz Madej o wynikach kontroli procesu wdrażania rządowego programu „Czyste Powietrze” - Zakresem kontroli objęliśmy przygotowanie do realizacji programu „Czyste Powietrze”, a także załatwianie wniosków o dofinansowanie i dokonywanie płatności -… » więcej 2020-02-03, godz. 09:20 Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w O… - Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem… » więcej 2020-02-02, godz. 08:00 S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy" 2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych… » więcej 2020-02-01, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak w porannej rozmowie "W cztery oczy" Urząd Marszałkowski po raz siedemnasty zaprasza do konkursu "Opolska Marka". O nowych kategoriach konkursowych, odświeżonej formule konkursu opowiedziała koordynatorka… » więcej 2020-01-31, godz. 09:04 Jarosław Mamala o pracy na Politechnice Opolskiej - Naszej uczelni brakuje mentoringu, a trzeba dać jakość nowym pracownikom, pokazać, że uczelnia wspiera pracowników i że mogą się rozwijać – mówił w porannej… » więcej 2020-01-30, godz. 08:42 Barbara Kamińska gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” - Jestem trochę zbulwersowana tym, że sytuacja, która dotyczy portfela każdego z mieszkańców, nie została w pełni wynegocjowana - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej 2020-01-28, godz. 09:34 Marcin Ociepa o otwarciu biura poselskiego w Opolu, a także wizycie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anny Budzanowskiej… - Jestem przekonany że tak, to jest powszechne odczucie i w Warszawie i Opolu, że do tego połączenia powinno dojść – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »