Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Manfredem Grabelusem i Moniką Czech-Tańczuk…
2019-01-23, 09:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Manfredem Grabelusem i Moniką Czech-Tańczuk o jakości powietrza w Opolu

Manfred Grabelus o tym, skąd pochodzi najwięcej zanieczyszczeń powietrza
Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO
- Z indywidualnego ogrzewania pochodzi najwięcej zanieczyszczeń i to właśnie decyduje o tym, że mamy złe powietrze - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego. - Przemysł z reguły ma wyższe kominy, więc te zanieczyszczenia są na większej wysokości i wiatr roznosi je po większej przestrzeni - dodał.

Województwo opolskie przygotowało projekt programu walczącego z zanieczyszczeniem powietrza warty 2,8 mln euro, który w 55% może sfinansować Komisja Europejska. Wymagany wkład własny miał sfinansować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wczoraj zarząd województwa otrzymał informację, że tak się nie stanie. - Nie dostaliśmy uzasadnienia, mamy tylko informację ustną. Dofinansowanie wkładu własnego miało wynosić 4.5 mln złotych, do końca stycznia musimy złożyć wniosek do Komisji Europejskiej. Teraz nie zdążymy go zmienić, nawet jeśli zmienilibyśmy montaż finansowy - zaznaczył dyrektor Grabelus. To może oznaczać, że kompleksowy system zarządzania jakością powietrza w samorządach regionu nie będzie realizowany.
Monika Czech-Tańczuk o tym jak ruchy powietrza wpływają na jakość opolskiego powietrza
Monika Czech-Tańczuk, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska
W "Poglądach i osądach" Monika Czech-Tańczuk, wicenaczelnik wydziału ochrony środowiska urzędu miasta Opola wyjaśniła, że ogromne znaczenie w kwestii jakości powietrza w stolicy regionu mają ruchy powietrza. - Wczoraj doskonale było widać jak wędrowały do nas masy powietrza z aglomeracji katowickiej. 80-90% przyczyn zanieczyszczenia to powietrze napływające z zewnątrz - powiedziała.

Dzisiaj (23.01) w Opolu powietrze jest czyste. - Niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli niskie temperatury, słońce ogrzewające powietrze, które chce unieść się do góry, ale zostaje zatrzymane przez zimne powietrze w wyższych warstwach a do tego brak wiatru powoduje kumulację zanieczyszczenia nad miastem - wyjaśniła.
Stolica regionu od kilku lat dofinansowuje wymianę starych zanieczyszczających powietrze źródeł ogrzewania. Zainteresowanie jest coraz więcej, ale i tak przeznaczone na ten cel pieniądze nie są do końca wykorzystywane. - Z ubiegłego roku zostało 300 tysięcy złotych. Zostały one przeniesione na ten rok - powiedziała Monika Czech-Tańczuk.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »