Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Bartłomiej Pater o tym jak, powinna wyglądać nasza…
2019-01-19, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Bartłomiej Pater o tym jak, powinna wyglądać nasza troska o bezpieczeństwo nasze i innych

Bartłomiej Pater o tym, jak powinna wyglądać nasza troska o bezpieczeństwo nasze i innych
Niemal tydzień po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, gdzie zamordowany został prezydent Paweł Adamowicz, na nasze pytania dotyczące właściwej reakcji obywateli w sytuacji zagrożenia odpowiadał aspirant sztabowy Bartłomiej Pater, były dowódca opolskich antyterrorystów.
Z Bartłomiejem Paterem rozmawia Ewa Skrabacz
- Działanie w sytuacji zagrożenia zaczyna się już w momencie, gdy wybieramy numer telefonu, by poinformować konkretną służbę. To już jest konkretna reakcja. Jeżeli jesteśmy do tego przygotowani, jeśli posiadamy stosowne umiejętności, możemy również zareagować bezpośrednio wobec napastnika, ale nie ma tu miejsca na brawurę – mówił Pater.

- Pamiętajmy, że gdy akceptujemy na naszych podwórkach, w najbliższej okolicy wulgarne i nachalne zachowania np. młodzieży spożywającej alkohol, zaczepiającej przechodniów, to dajemy przyzwolenie na agresywne zachowanie. To prowadzi do eskalacji agresji – zaznaczył aspirant sztabowy.

- Najłatwiej powiedzieć „płacę podatki, więc wymagam”, jednak bezpieczeństwa nie zapewni nam sama policja. Każdy z nas współtworzy bezpieczeństwo w najbliższej okolicy. Mogę wymagać od służb, ale też muszę się zaangażować – stwierdził Pater.

- Niedzielne zdarzenie w Gdańsku ma charakter incydentalny i oby tak pozostało. Na co dzień dotyka nas pospolita przestępczość, która jest powszechnym zjawiskiem. Każdy z nas narażony jest na kradzież czy włamanie. Jeśli nie będziemy czujni, jeśli nie zwrócimy uwagi na to, że w okolicy pojawia się ktoś obcy i nie powiadomimy służb, to one tej wiedzy nie będą miały. Współpraca społeczeństwa z policją jest kluczowa – podkreślił aspirant sztabowy.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »