Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Piotrem Dancewiczem i Krzysztofem Wysdakiem…
2019-01-16, 09:32 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Piotrem Dancewiczem i Krzysztofem Wysdakiem o rozwijającej się aglomeracji opolskiej

Piotr Dancewicz o potrzebie współpracy samorządów
Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej
- Najważniejsze było to, że udało nam się przekonać samorządy do tego, że powinny ze sobą współpracować, bo to się wszystkim opłaca. W ramach tak zwanego ZIT-u, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dostaliśmy około 74 mln euro. Około 80 procent tej kwoty już wydaliśmy na rożne przedsięwzięcia, ale pieniądze są wciąż, na ten rok planujemy pięć kolejnych konkursów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej.
Aglomeracja przeznaczyła te pieniądze nie tylko na duże inwestycje w rodzaju remontu mostu w ciągu ulicy Niemodlińskiej, budowy centrum przesiadkowego w Gogolinie (w ramach inwestowania w tak zwany transport multimodalny) czy sieci ścieżek rowerowych (w ramach gospodarki niskoemisyjnej), ale także na działania termomodernizacyjne czy wspieranie edukacji na wszystkich szczeblach.

- Naszym sztandarowym przedsięwzięciem jest też program "Solidarni w obliczu zagrożeń", który zakłada stworzenie modelu współpracy gmin w przypadku takich nieszczęść jak powódź czy pożar - mówił nasz gość.
Dodajmy, że po wyborach zmienił się zarząd aglomeracji: Róże Malik i Henryka Wróbla, którzy przegrali wybory, zastąpili wójt Komprachcic Leonard Pietruszka i burmistrz Ozimka Jan Labus. Biuro aglomeracji zmieniło także lokalizację, przeniosło się z Błękitnej Wstęgi do kamienicy na Placu Wolności w ścisłym centrum miasta.
Krzysztof Wysdak o zbliżających się projektach
Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego
- Bardzo wysoko oceniamy pracę Aglomeracji Opolskiej. Jesteśmy jej partnerem, nie członkiem, ale możemy aplikować o unijne pieniądze na projekty realizowane wspólnie z gminami wchodzącymi w skład aglomeracji. Zrealizowaliśmy już jeden projekt za 10 mln zł, w ramach którego wyremontowaliśmy most w Krasiejowie na Małej Panwi.

Teraz realizujemy kolejny projekt o łącznej wartości 47 mln zł, z udziałem 39 mln przekazanych przez aglomerację, w ramach którego powstanie sieć 40 km ścieżek rowerowych - mówił w "Poglądach i osądach" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.
Zapytany o to, czy zmiana granic Opola nie odbiła się na klimacie w aglomeracji, nasz gość stwierdził, że dobra współpraca gmin z Opole "świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności wójtów i burmistrzów". - W wyniki powiększenia Opola powiat stracił 10 tysięcy mieszkańców i część wpływów budżetowych - dodał Wysdak.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »