Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Piotrem Dancewiczem i Krzysztofem Wysdakiem…
2019-01-16, 09:32 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Piotrem Dancewiczem i Krzysztofem Wysdakiem o rozwijającej się aglomeracji opolskiej

Piotr Dancewicz o potrzebie współpracy samorządów
Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej
- Najważniejsze było to, że udało nam się przekonać samorządy do tego, że powinny ze sobą współpracować, bo to się wszystkim opłaca. W ramach tak zwanego ZIT-u, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dostaliśmy około 74 mln euro. Około 80 procent tej kwoty już wydaliśmy na rożne przedsięwzięcia, ale pieniądze są wciąż, na ten rok planujemy pięć kolejnych konkursów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej.
Aglomeracja przeznaczyła te pieniądze nie tylko na duże inwestycje w rodzaju remontu mostu w ciągu ulicy Niemodlińskiej, budowy centrum przesiadkowego w Gogolinie (w ramach inwestowania w tak zwany transport multimodalny) czy sieci ścieżek rowerowych (w ramach gospodarki niskoemisyjnej), ale także na działania termomodernizacyjne czy wspieranie edukacji na wszystkich szczeblach.

- Naszym sztandarowym przedsięwzięciem jest też program "Solidarni w obliczu zagrożeń", który zakłada stworzenie modelu współpracy gmin w przypadku takich nieszczęść jak powódź czy pożar - mówił nasz gość.
Dodajmy, że po wyborach zmienił się zarząd aglomeracji: Róże Malik i Henryka Wróbla, którzy przegrali wybory, zastąpili wójt Komprachcic Leonard Pietruszka i burmistrz Ozimka Jan Labus. Biuro aglomeracji zmieniło także lokalizację, przeniosło się z Błękitnej Wstęgi do kamienicy na Placu Wolności w ścisłym centrum miasta.
Krzysztof Wysdak o zbliżających się projektach
Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego
- Bardzo wysoko oceniamy pracę Aglomeracji Opolskiej. Jesteśmy jej partnerem, nie członkiem, ale możemy aplikować o unijne pieniądze na projekty realizowane wspólnie z gminami wchodzącymi w skład aglomeracji. Zrealizowaliśmy już jeden projekt za 10 mln zł, w ramach którego wyremontowaliśmy most w Krasiejowie na Małej Panwi.

Teraz realizujemy kolejny projekt o łącznej wartości 47 mln zł, z udziałem 39 mln przekazanych przez aglomerację, w ramach którego powstanie sieć 40 km ścieżek rowerowych - mówił w "Poglądach i osądach" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.
Zapytany o to, czy zmiana granic Opola nie odbiła się na klimacie w aglomeracji, nasz gość stwierdził, że dobra współpraca gmin z Opole "świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności wójtów i burmistrzów". - W wyniki powiększenia Opola powiat stracił 10 tysięcy mieszkańców i część wpływów budżetowych - dodał Wysdak.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »