Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Mikucka i Rafał Tkacz o wyborach uzupełniających…
2019-01-11, 09:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Agnieszka Mikucka i Rafał Tkacz o wyborach uzupełniających i powyborczych rozliczeniach

Agnieszka Mikucka z Krajowego Biura Wyborczego w porannej rozmowie „W cztery oczy”
Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
– Zarejestrowało się 200 komitetów wyborczych, z czego rozliczyła się mniej więcej połowa. Brakuje nam jeszcze około 100 rozliczeń – powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Termin na złożenie sprawozdania finansowego dla komitetów, które brały udział tylko w pierwszej turze wyborów, upływa 21 stycznia. Komitety, które brały udział także w drugiej turze, mają czas do 2 lutego.
– Nawet jeśli komitet nie pozyskiwał pieniędzy i nie ponosił wydatków związanych z kampanią, takie sprawozdanie trzeba złożyć – podkreśliła Agnieszka Mikucka.

Sprawozdanie sporządza się na specjalnym druku, który można znaleźć na stronie Krajowego Biura Wyborczego i musi trafić do opolskiej delegatury KBW do 21 stycznia.

– Kluczowa jest data wpływu a nie nadania, bo można także sprawozdanie wysłać pocztą. Niedotrzymanie tego terminu lub brak sprawozdania finansowego jest przestępstwem. Jesteśmy wtedy zmuszeni zawiadomić organy ścigania, czyli prokuraturę. Obligują nas do tego przepisy prawa – zaznaczała dyrektor Mikucka.

Za brak złożenia zeznania finansowego grozi grzywna bądź kara pozbawienia wolności do lat 2. – Przy każdych wyborach zdarzają się komitety, które – mimo naszych usilnych próśb – nie składają zeznania finansowego – dodała.

Tak zwane małe komitety wyborcze, które zostały założone po to, żeby zgłosić jednego kandydata na radnego, często sprawozdanie finansowe wypełniają w opolskiej delegaturze KBW, aby mieć pewność, że zrobią to prawidłowo.
Rafał Tkacz z Krajowego Biura Wyborczego w „Poglądach i osądach”
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
W pięciu gminach naszego regionu odbędą się wybory uzupełniające do rad gmin. – Pierwsze już 20 stycznia. Wyborcy dwóch okręgów wyborczych gminy Turawa udadzą się do urn – powiedział w "Poglądach i osądach" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W obu okręgach zarejestrowano dwóch kandydatów dwóch komitetów wyborczych: komitet urzędującego wójta Dominika Pikosa i komitet Mniejszość Niemiecka. – Pojedynek tych komitetów zapowiada się emocjonująco, bo rada gminy składa się z radnych tych dwóch komitetów, więc wybory mogą przesądzić o układzie sił – ocenił dyrektor Tkacz.

Wybory uzupełniające odbędą się także w gminie Lasowice Wielkie 10 lutego. Są one spowodowane uznaniem przez sąd protestu wyborczego. – Wydano tam więcej nieprawidłowych kart (nie z tego okręgu – przyp. red) niż różnica w wyniku wyborczym kandydatów. To mogło mieć wpływ na wynik wyborów, więc będą one powtórzone, a mandat radnego zdobyty przez kandydata w jesiennych wyborach został wygaszony – wyjaśniał dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wybory uzupełniające odbędą się także w dwóch okręgach w Głogówku. W jednym 10 lutego, w drugim 3 marca. W pierwszym z nich mandat radnego zdobył kandydat, który został burmistrzem, trzeba więc wybrać nowego radnego, w drugim przypadku doszło do śmierci radnego.

Również 3 marca odbędą się wybory uzupełniające w Kietrzu. Tam radny zrezygnował ze zdobytego mandatu. – W Kietrzu zarejestrował się tylko jeden komitet i jeśli zarejestruje on jednego kandydata, głosowanie nie będzie przeprowadzone. Kandydat automatycznie zostanie radnym – wyjaśnił Rafał Tkacz.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »