Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz i dr Błażej Choroś o wyborach do…
2019-01-02, 09:36 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz i dr Błażej Choroś o wyborach do Parlamentu Europejskiego

Rafał Tkacz o przygotowaniach do eurowyborów
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Większość protestów wyborczych została odrzucona, ale jeden uznaliśmy za słuszny i dlatego 10 lutego odbędą się ponowne wybory radnego w jednym okręgu w Lasowicach Wielkich. Mamy także wybory uzupełniające w Turawie i Głogówku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Nasz gość mówił także o zaplanowanych na 26 maja wyborach do Europarlamentu. Polacy wybiorą 51 europosłów, przy czym ordynacja jest na tyle złożona, że nie da się dziś ocenić, ile mandatów przypadnie na okręg 12, w którym są Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Tu dużo zależy od frekwencji - jeśli w innych okręgach będzie wyższa, mogą przejąć mandat, który teoretycznie mógłby przypaść kandydatowi z naszego okręgu.

- Niestety w eurowyborach frekwencja na Opolszczyźnie nie przekracza 20 procent i jest najniższa w kraju. Opolskim kandydatom ciężko będzie wygrać z rywalami z Dolnego Śląska, bo tam frekwencja jest wyższa niż krajowa średnia - dodał Tkacz. Dyrektor delegatury KBW stwierdził także, że nie znamy jeszcze daty jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu. Zostaną zarządzone w drugiej połowie sierpnia. Na Opolszczyźnie wybieramy 12 posłów i 3 senatorów.
Politolog dr Błażej Choroś o wyborach do Parlamentu Europejskiego
Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Najważniejszym zadaniem Parlamentu Europejskiego jest stanowienie unijnego prawa. Razem z Radą Unii Europejskiej jest instytucją ustawodawczą, która tworzy wspólnotowe prawo. Głos państw członkowskich jest wysłuchiwany na etapie tworzenia tego prawa. Gdy zostanie uchwalone wchodzi w życie - mówił w "Poglądach i osądach" dr Błażej Choroś, politolog UO.

W tych wyborach wybranych zostanie 705 europarlamentarzystów. Ich liczba zmalała w wyniku wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii. Każdy kraj ma swoją własną ordynację, musi być ona jednak proporcjonalna. Posłowie nie tworzą klubów krajowych, ale wchodzą do tak zwanych frakcji. W tej chwili w PE dominują chadecy i socjaliści i - przynajmniej w ocenie naszego gościa - to raczej nie ulegnie zmianie, choć niewkluczone, że lepszy wynik osiągną partie bardziej eurosceptyczne, czasem nazywane populistycznymi.

Choroś mówił też o Komisji Europejskiej, złożonej z komisarzy wskazanych przez każdy z krajów członkowskich. - Ale nie reprezentują oni interesów swojego kraju, bo wtedy komisja nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować - ocenił nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »