Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o…
2018-12-20, 09:33 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o zasadności protestu rolników kierowanych przez Michała Kołodziejczaka

Herbert Czaja o tym, że rolnicy muszą wyeliminować pośredników
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Przecież protestujący powinni mieć świadomość, że rząd nie bardzo może im pomóc. Bo co może minister? Nie ma ubojni, nie prowadzi skupu, może co najwyżej apelować do rolników, by wzięli sprawy w swoje ręce: organizowali się, przejęli ubojnie, przejęli skupy i wyeliminowali pośredników, którzy w tej chwili robią wielkie pieniądze, bo z jednej strony narzucają niskie ceny skupu, a z drugiej czyszczą kieszenie klientów. Jeśli Michał Kołodziejczak udaje, że tego nie wie, to znaczy, że jest to sprawa polityczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu, pytany o ostatnie rolnicze protesty na A2.

Zdaniem naszego gościa, rzeczywistym problemem są jednak bardzo niskie ceny trzody, co w połączeniu z problemami wynikającymi z afrykańskim pomorem świń (choćby kosztami bioasekuracji czy koniecznością wybijania stad) sprawia, że hodowcy faktycznie mają powody do niepokoju. - My, rolnicy, w jakiejś mierze sami jesteśmy sobie winni. Bo oczekujemy wsparcia a sami nie chcemy kandydować, na przykład w wyborach samorządowych. Jeśli popieramy nauczycieli czy lekarzy, z całym szacunkiem dla tych zawodów, to nie oczekujmy, że będą dobrze rozumieli problemy, z jakimi borykają się rolnicy - dodał Czaja.
Tomasz Wiciak o problemach z szacowaniem strat w uprawach
Tomasz Wiciak, wicestarosta powiatu namysłowskiego
- W ciężkiej sytuacji są sadownicy, warzywnicy i hodowcy trzody, wcale się nie dziwię, że wychodzą i protestują. Jeśli ktoś w skupie dostaje za pietruszkę 50 groszy a potem widzi ją w hipermarkecie za 5 zł, to ma prawo się wkurzyć. W przypadku hodowców trzody problemem jest ASF i koszty bioasekuracji oraz bardzo niskie ceny skupu - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski a zarazem rolnik z Kowalowic.

Wiciak, który gospodarzy na 50 hektarach, nie ma produkcji zwierzęcej, miał za to problemy z suszą i z metodami szacowania strat. - Był spór o dwie metody: czy szacować straty w burakach według kontraktacji czy według plonów wieloletnich. U mnie strat nie uznano i tego odszkodowania nie dostałem, tymczasem, jak sobie policzyłem, z powodu suszy mój przychód był o 80 tysięcy złotych niższy - mówił nasz gość, dodając, że o ile na poziomie gminy wójt czy burmistrz może umorzyć podatki rolnikowi dotkniętemu jakimś kataklizmem, to starostwo takich możliwości prawnych nie ma.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »