Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiat…
2018-12-04, 10:18 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem

Bożena Kalecińska o tym, jak stan wojenny na Ukrainie wpłynął na sytuację przebywających w naszym regionie Ukraińców
Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW
– Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźnie, pytają, czy jak pojadą do rodziny na święta, to będą mogli wrócić, czy też dostaną karty powołania do wojska. Nie bardzo wiem, co im odpowiedzieć, bo były już przypadki, że ktoś pojechał na Ukrainę i już nie wrócił, musiał przerwać studia. Podejrzewam, że na wszelki wypadek jednak zostaną w Polsce – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, zapewniając przy tym, że polska administracja na pewno nie będzie pośredniczyła w przekazywaniu kart powołania. – Żadne przepisy na to nie pozwalają – dodaje. Nasz gość mówił także o Ukraińcach polskiego pochodzenia, którzy mogą liczyć na otrzymanie Karty Polaka. –Tylko w tym roku rząd przeznaczył na pomoc dla nich 30 mln zł. Czteroosobowa rodzina może liczyć na wsparcie w wysokości 20 tys. zł – mówi Kalecińska. Z danych OUW wynika, że na Opolszczyźnie przebywa w tej chwili około 16 tysięcy Ukraińców. To nie tylko pracownicy, ale także studenci i uczniowie szkół średnich. – Największa grupa uczniów z Ukrainy trafiła do prószkowskiej Pomologii – dodaje.
Tomasz Kwiatek o Ukraińcach na opolskim rynku pracy
Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu
– Stan wojenny w dziesięciu obwodach na Ukrainie martwi pracodawców, którzy mają problem ze ściągnięciem pracowników z tych terenów. Ale radzą sobie, przenosząc swoją aktywność na tereny nie objęte stanem wojennym – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Jak mówi nasz gość, tylko na terenie Opola i powiatu opolskiego zarejestrowano w tym roku 38 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy na okres sześciu miesięcy. Faktyczna liczba Ukraińców na Opolszczyźnie jest jednak mniejsza, bo nie wszyscy podjęli pracę u nas, niektórzy poszukali pracodawców w innych województwach. Kwiatek dodaje, że płace Ukraińców wcale nie są niższe niż płace polskich pracowników, zdarza się nawet, że są dla pracodawców drożsi, bo ten zapewnia im mieszkanie i pokrywa koszty utrzymania. – Nie jest tajemnicą, że jedna z burs w Opolu została kupiona przez agencję pracy z myślą o zakwaterowaniu tam Ukraińców – mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »