Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary…
2018-11-09, 10:34 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary Musioł

Waldemar Izdebski o tym, jakie informacje można znaleźć na Geoportalu
Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju
– Geoportal.gov.pl to takie miejsce w sieci, gdzie można znaleźć wszystkie informacje z zakresu informacji przestrzennej. Przykładowo można sprawdzić, czy działka leży na terenie zalewowym, dane tego rodzaju mają w swoich zasobach Wody Polskie. Z kolei dzięki Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mamy tam informacje o tym, czy działka leży w obszarze chronionym. Jeśli gdzieś są jakieś dane, których na Geoportalu jeszcze nie ma, to zapewniam, że zrobimy wszystko, by się tam znalazły – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju. Nasz gość, który przez 30 lat prowadził komercyjną firmę i wykładał na uczelni, objął swoją funkcję na początku czerwca i twierdzi, że jest może nietypowym urzędnikiem, bo podchodzi do swojej misji z ogromnym entuzjazmem i chce nim zarazić innych urzędników odpowiedzialnych za sprawy geodezji, także tych dbających o zasób informacji przestrzennych w starostwach (i takie można znaleźć na Geoportalu). Izdebski jest też zwolennikiem nowelizacji prawa geodezyjnego, w jego ocenie należy je uprościć i znieść pewne biurokratyczne ograniczenia, które obowiązują w tej chwili. – Weźmy dostęp do ortofotomapy, czyli zdjęć z powietrza. Tu za niektóre informacje trzeba zapłacić, ale wpływy do budżetu są mniejsze niż koszty obsługi – tłumaczy. W tej chwili z Geoportalu korzysta rocznie ponad 500 tysięcy osób, zdaniem naszego gościa powinno być ich dwa razy tyle, dlatego robi wszystko, by Geoportal promować.
Barbara Musioł o działaniach Wojewódzkiej Inspekcji Geodezji i Kartografii
Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego
– Realizujemy, wspólnie z urzędem marszałkowskim i wszystkimi starostwami, projekt stworzenia bazy danych, do które można będzie wejść z poziomu wojewódzkiego i dotrzeć do informacji, które mają w swoich zasobach powiaty. To dane bardziej szczegółowe niż te, które można znaleźć w Geoportalu – mówiła w „Poglądach i osądach” Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
Kolejne działania inspekcji, oprócz tych rutynowych, związane są z trzema projektami z zakresu scalania i wymiany gruntów, które są realizowane w powiatach namysłowskim, nyskim i oleskim. Ich celem jest taka komasacja gruntów, która ma poprawić gospodarkę agrarną. W sumie projekty te kosztować będą około 12 mln zł, przy czym środki te wyłoży budżet państwa a potem zostaną one zrefundowane z dotacji unijnych.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »